Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMHazajutottak az ellopott műkincsek
Mint kiderült, a leleteket egy brit régiségkereskedő cégével folytatott jogi csatát követően szerezték vissza – írja a BBC.
Robin Symes egy illegális kereskedői hálózat embereként több ezer műkincset halmozott fel, miközben
GÖRÖGORSZÁG ÉVEK ÓTA HARCOL A MÚZEUMOKBÓL ÉS MAGÁNGYŰJTEMÉNYEKBŐL ELRABOLT ÉRTÉKEK VISSZASZERZÉSÉÉRT.
Lina Mendoni görög kulturális miniszter május 19-én jelentette be, hogy a Symes gyűjteményéből származó 351 tárgyat 17 éves jogi csata után hazaszállítják Görögországba.
Visszaáll a rend
Mendoni azonban nem közölte, hogy a tárgyak visszakerülése kapcsolatban áll-e azzal, hogy az olasz és a svájci rendőrség 2016-ban felfedezett egy rakás régészeti kincset, amelyet állítólag Symes a svájci Genfben található szabadkikötőben tárolt.
Az ügyben kétségkívül a Parthenon-szobrok a legjelentősebbek.
A szobrokat még a XIX. század elején a brit katona és diplomata, Lord Elgin távolította el az athéni Parthenonból. A műtárgyakat aztán 1816-ban a brit kormány megvásárolta, és a British Museumban helyezték el őket.
Az értékek visszahelyezéséről szóló tárgyalások állítólag már előrehaladott állapotban járnak. Márciusban a Vatikán egyébként visszaadta az athéni Parthenon templomának három, évszázadokon át őrzött töredékét is.