Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- jazz
- dzsessz
- zene
- antal gábor trió
- szőke szandra
- énekesnő
- énekes
- walking on the planet
- koronavírus
- járvány
- lemez
- album
- videoklip
- grafika
Nem volt inspiráció, mégis új lemez született
További Kultúr cikkek
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
- Kiderült, milyen veszteség érheti a magyar kultúrát
Az öt instrumentális és négy vokális számot tartalmazó lemezanyag az elmúlt két és fél évben született, amelynek nagy részében a zenészek számára szinte minden megszokott inspirációs forrás – közösségi lét, koncertezés, utazás – elérhetetlenné vált.
A Trió tagjai és Szőke Szandra szövegíró olyan alapvetésekből és percepciókból igyekeztek ihletet meríteni, amelyek ugyan sokszor észrevétlenek, mégis elválaszthatatlanok az emberi élettől. Ilyenek a valóság konkrét alkotóelemei (fizikai részecskék, galaxisok, fraktálok), a környezetünk állapota (és pusztulása), vagy akár triviálisnak tűnő apróságok (egy-egy filmélmény, az éjszakai égbolt látképe, várakozás az orvosi rendelőben), melyek inkább kapcsolódnak életünk cselekményéhez, semmint történetéhez.
A címválasztás nem véletlen: a szerzők végső soron arra a kérdésre keresik a választ, hogy a Földön töltött idő több-e, vagy egyáltalán lehet-e több, mint egy hosszú séta a bolygón.
A zenészek nagy hangsúlyt fektettek a lendületességre, a befogadhatóságra és a dallamosságra. Annak ellenére, hogy a számok a könnyűzenei műfajok széles választékából építkeznek (a modern jazztől a progresszív rockon, funkon, klasszikus swingen át a New Orleans-i ritmusokig), az alkotók – szakítva a manapság oly divatos világzene és az olykor talán túlságosan is elvont kortárs jazz megszokott sémáival – új utakat kerestek.
Nem titkolt szándékuk az igényes szórakoztatásra való törekvés. Ebben a koncepcióban kiváló társra találtak a magyar zenei életben meghatározó szerepet betöltő Fenyvesi Márton producer és hangmérnök személyében. A zenei mondanivalót Sitku Leila képzőművész kézzel festett absztrakt művei vizualizálják a borítón.
Az animációs videoklip az Antal Gábor Trió – Walking on the Planet című szerzeményéhez készült, amely a zenekar 2023. tavaszán megjelent albumának címadó dala. A kompozíció (felkérésre) a V4-ek harmincadik évfordulójára íródott. Az ősbemutatója Lettországban, a rigai Zeneakadémián volt. A videóklip bekerült a 16. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál hivatalos versenyprogramjába.
A videóklipet Bella Tamara, Gurka Gábor István, Hollós Kata és Pittmann Kornél készítették. A rendezők koncepciójának egyik fő célja és egyben legnagyobb kihívása az volt, hogy a zenekar által megadott fő motívumokat, gyakran feldolgozott kortárs témákat úgy foglalják bele a klipbe, hogy azok ne legyenek túl klisések, didaktikusak.
Ezért egy olyan történetvezetést, filmnyelvet választottak, amelyben az absztrakt és a kísérleti animációs elemek dominálnak, mégis törekedtek egy jól követhető narratíva, ritmus kialakítására. A klipben a rajzi animáció mellett más technikák is megjelennek, például replacement animáció, digitális morf és festményanimáció. Ezek segítségével karakterek nélkül követhetjük végig a Föld és az emberiség teljes történetét.
Az alkotókról
Az Antal Gábor Trió 2016-ban alakult. Eddig két instrumentális albumot jelentettek meg (Whirl 2017, Storm Dance 2019), valamint rengeteg koncertet adtak már itthon. A zenekar emellett turnézott többek közt Németországban, Hollandiában, Ausztriában, Romániában és Lettországban, illetve számos rangos szakmai díjjal is büszkélkedhet: a 2017-es Jazz In The Park nemzetközi versenyen elnyerte az első díjat, majd ugyanabban az évben a Budafoki Pincejárat versenyén közönségdíjas lett, továbbá különdíjakat nyert a Magyar Jazz Szövetség comboversenyén és a 2018-as Laureate World-jazz versenyen. A Trió 2018-ban (egyedüli instrumentális zenekarként) bekerült az NKA Hangfoglaló támogatott zenekarai közé, 2020-ban pedig elnyerte a Hangvilla-díjat is.
Szőke Szandra énekes, dalszerző-dalszövegíró. Dalszövegíróként többek közt Kaszás Péter 2017-ben Fonogram-díjjal kitüntetett Infinity Project című albumán is közreműködött, de írt már Neumann Balázs, Petruska, Frey György és Fekete István lemezeire is. A Szőke Szandra Quintetben két nagylemez szerzője. Memory Palace című daluk a 2014-es Jazzy Dalverseny harmadik helyezettje lett. Az improvizációs színházzal foglalkozó Momentán Társulat állandó vendégelőadója. Pirisi Lászlóval közös, a brightoni Fringe fesztiválon is szerepelt re: Verze című zenei és szöveges improvizáción alapuló projektjük a 100. előadását ünnepli idén.