Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMBunkó filmeket forgatott, mégis az egész világon imádják
További Kultúr cikkek
A Blöff idén 22 éves. A Guy Ritchie-filmmel kapcsolatban talán nem az a kérdés, hogy láttuk-e, hanem az, hogy hányszor. A 2000-ben bemutatott gengszterfilmben mások mellett Dennis Farina, Brad Pitt, Vinnie Jones, Benicio del Toro és Jason Statham is szerepel.
A londoni alvilágban játszódó sztori két szálon fut, amelyek csak néha érnek össze. Vannak benne gátlástalan bokszmeccs-szervezők, erőszakos bukmékerek, egy orosz gengszter, hozzá nem értő rablók, meg állítólagos zsidó ékszerészek, akik egy felbecsülhetetlen értékű lopott gyémánt felkutatásáért küzdenek.
Guy Ritchie három hónap alatt írta meg a Blöff forgatókönyvét, aztán belevágott a szereplőválogatásba. A Digital Spy cikke szerint Guy először Bradley Walsht akarta Bunkó Polford szerepére, de amikor megtudta, hogy a színész korábban az angol Szerencsekerék műsorvezetője volt, kirúgta, mert úgy érezte, hogy a háttere miatt a nézők hiteltelennek éreznék őt. Azt már az IGN Hungary írja, hogy Guy Richie eztán megkereste Sean Conneryt, aki viszont csak annyit jelzett vissza: bár tetszett neki Ravasz, az Agy és két füstölgő puskacső, kizárt, hogy meg tudnák fizetni őt. Helyette Alan Ford került a produkcióba.
Pénzbírság járt a késésért
Brad Pittnek annyira tetszett a rendező debütálása, hogy felhívta őt, van-e esetleg egy neki való szerep a következő projektjében. Guy Ritchie azonnal igent mondott, majd ezzel a lendülettel egészen a forgatás kezdetéig elfeledkezett róla. Pitt nem adta fel – még azután sem, hogy megtudta, egy bokszoló szerepét szánták neki. A színész ugyanis nem tudta hitelesen megtanulni a többiek erős londoni akcentusát, de még ebből is jól jött ki, mert Ritchie egyébként is szeretett volna egy kis fricskát adni azoknak a kritikusoknak, akik előző filmjét a beszédek érthetetlensége miatt kritizálták. Így jött létre Mickey, a vézna ír bokszoló karaktere, akinek a beszédét senki sem érti.
Az internet hemzseg az olyan cikkektől, amelyek a forgatás körülményeiről szólnak. Például
Brad Pitt egy idő után annyira karakterben maradt, hogy még a fürdést is abbahagyta,
ráadásul bokszedzője, Joe Goossen általában olyan brutálisan megsorozta, hogy képtelen volt a feje fölé emelni a kezét.
Ritchie sajátos módon fegyelmezte a stábot: pénzbírsággal próbálta meg összeszedettebb munkára késztetni az alá beosztottakat. Pénzbírság járt
- a késésért,
- ha valakinek alkalmatlan helyen és időben csörrent meg a telefonja,
- ha valaki elszundikált a forgatáson,
- ha visszabeszélt,
- ha nem volt elég vicces a jelenetben,
- és akkor is, ha rinyált vagy panaszkodott.
Az egyik stábtagot még azért is megbüntették, mert nem gondoskodott megfelelő számú kávéscsészéről a büféasztalnál – írja a port.hu.
Ott sem volt, és mégis
Érdekes lehetett, amikor Vinny és Sol a fogadóiroda előtt Golyófogú Tonyra vár, hogy odaadják neki a gyémántot, valójában nem a figurát alakító Vinnie Jones tűnt fel, hanem egy dublőr – mivel a színész nem tudott eljönni aznap a forgatásra: éppen börtönben volt, mert előző éjjel verekedett.
Arról is beszélnek, hogy a filmben szereplő kutyával olyannyira nem volt egyszerű együtt dolgozni, hogy az egyik jelenet felvételekor az állat tényleg megtámadta a Solt játszó Lennie Jamest, és ágyékon harapta. A színész ugyan nem sérült meg súlyosan, de a biztonság kedvéért a kutyát lecserélték.
A Blöffben huszonhat embert ölnek meg, viszont a legtöbb gyilkosság a színen kívül történik. A „fuck” szó összesen 163-szor hangzik el a filmben.
Most pedig tesztelheti, mennyit tud Guy Ritchie-ről.
(Borítókép: Guy Ritchie 2023. május 15-én. Fotó: Hoda Davaine / Dave Benett / WireImage / Getty Images Hungary)