Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVerses estet tart Lukács Sándor
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Lukács Sándor gyerekkorában Arany János és Petőfi költészetét megismerve szeretett bele a versekbe, majd az 1956-os forradalom hatására írta meg első költeményét. A költészet azóta is lételeme. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy 2022-ben Kikötő címmel a kilencedik verseskötete jelent meg.
Nálam a versírás és a színészet nem alárendelt, hanem mellérendelt viszonyban áll az életemben. Ugyanolyan erőbedobással, ugyanannyi energiával foglalkozom az írással, mint a színészettel
– mondta a Kossuth-díjas színész korábban a korkep.sk-nak.
A színészetéből táplálkozó élményei nagy hatással vannak az írásaira is, hiszen színészként gyakran kerül olyan helyzetbe, szituációba, amelybe civil emberként nem kerülhetne bele. Ezeket a helyzeteket szerinte ugyanúgy át kell élni, el kell játszani, azonossá kell válni a szereppel, és ezek mély nyomot hagynak az emberben. Ezeket az élményeket egy másik formában hasznosítani tudja a költészetében. Így folyik össze nála ez a két műfaj.
Általában segíteni szokott
Lukács Sándorra Pilinszky János költészete is nagy hatást gyakorol, mind a mai napig, akit amúgy gimnazista korom óra imád – derül ki a kultura.hu cikkéből. Ő egészen furcsa és különleges alak a magyar irodalom rendkívül színes és jelentős palettáján. „Személyesen is volt alkalmam vele találkozni egy szerzői esten, ahol hosszan elbeszélgettünk.”
Az ő munkásságának üzenete sohasem fog elhalványulni. Én már most klasszikus írónak és költőnek tartom, például mindazért, amit a hitről és az élettechnikáról ír, tehát hogy hogyan éljünk vagy hogyan ne. Hogyan kell diktatúrában élni? Hogyan kell demokráciában élni? Ezek nagyon jó témák a mai és a mindenkori ember számára
– fogalmazott Lukács Sándor.
A Kossuth-díjas színművész hozzátette: „Sokszor van úgy, hogy az ember kicsit depressziósabb, rosszkedvűbb, a napi hangulatunk napról napra változhat. A nehezebb lelki helyzeteimben legtöbbször Pilinszkyhez fordulok, és általában segíteni is szokott.”
Lukács Sándorral legközelebb a Klebelsberg Kastélyban megrendezett verses est keretében találkozhatnak.
(Borítókép: Lukács Sándor. Fotó: Czerkl Gábor / Index)