Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKukorelly Endre: Semmi sem tetszett
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Hazánkban csaknem 200 könyvkiadó létezik. Élnek, mint hal a vízben. Teszik, mert kereslet van. S nem élnek, mint hal a vízben, mert hatalmas verseny van. S ebből a tömegből emelkedett ki jó pár hónapja a K.E.R.T., amelyet a József Attila-díjas író, Kukorelly Endre alapított Szabó Károllyal.
Nem kell hogy szeressük egymást
„Sok könyvkiadóval volt szerencsétlenségem kapcsolatban lenni, magyarral és külföldivel. A legrégebbi, a Magvető kivételével a kiadók jelentős része a rendszerváltozás után alakult. Az első néhány kötetem amúgy ott jelent meg, majd átmentem a Jelenkorhoz, onnan a Kalligramhoz, ahol még most is vagyok, mígnem 2022-ben megalapítottam a K.E.R.T. Kiadót.”
Ezt Kukorelly Endre mondta a saját kiadású könyveit bemutató eseményen, amelynek a budapesti FSZEK Körúti Könyvtár adta a helyszínét.
Igazából semmi sem tetszett. Nekem nem kell hogy baromi nagy legyen. A túl nagy kiadók úgy működnek, mint egy gyár. A sok bába között elvész a gyerek. De a kisebb kiadók sem úgy működnek, ahogy az én elgondolásom szerint ideális. Úgy vélem, hogy kvázi társaságként, továbbmegyek, futballcsapatként kellene funkcionálniuk, ahol a játékosok nem kell hogy szeressék egymást, de össze kell játszaniuk, passzolni kell. Promotálni egymást, s elmenniük a másik rendezvényére. Meg írni kell
– fogalmazott az író.
A szerző azért alapította ezt a kiadót, mert rájött, ha ő nem csinál olyat, amilyet szeret, sosem fog olyan csapatban játszani, amelyikben jól érezheti magát.
„Úgy gondoltam, nem fogok tolakodni a különböző nagy terjesztőknél, ahol többnyire a hatalmas példányszámban megjelenő könyveket rakják ki. Azokat jól lehet gúlába rakni. Ha bemegy a vásárló, hasra esik a látványtól, azt hiszi, biztos jó, és megveszi.”
A K.E.R.T. könyveit az Írók Boltjában és az interneten kívánják eladni. Kukorelly szerint a kiadójuk még kicsi, mikroállapotban van. Nincs könnyű dolguk, mert túl nagy a termés, az eladás így még nehezebb.
Két diszkurzus erősíti egymást
Farkas Zsolt esszéista, kritikus hetedik könyvével jelentkezett tavaly, Pozíciók és kompozíciók című műve immáron a K.E.R.T. Kiadó gondozásában jelent meg. Farkas széles érdeklődési köre már a tartalomjegyzékben is megmutatkozik, amely irodalmi, filozófiai tanulmányokat és nyelvtörténeti esszéket is tartalmaz.
Kukorelly jól ismeri Farkast, mintegy harminc éve. Szerinte a szövegein jól lehet szórakozni, mert véletlenül sem nehéz, tudományos írások. Pertics Gergővel azonban mindössze néhány hónapja találkozott, és már ki is adták A döngetők című verseskötetét. Amikor elolvasta a 31 éves költő kéziratát, nagyon bejött neki.
Két verseskötet anyagát kaptam Gergőtől. Az egyik úgynevezett komoly versekből állt, mitológiai témákat mozgatva, a másikban ökörködések voltak. Kitalált szerző hülyéskedik bennük, de ütős, erős versekkel teszi.
Kukorelly azt javasolta, ne két kötetet csináljanak, hanem egy olyat, amelyikben a két diszkurzus felelget egymásra, erősítve egymást. Saját tapasztata ugyanis, hogy ha túl homogén a szöveg, kvázi ismétli önmagát, akkor képes bealudni. Meg amúgy is azt vallja, hogy a költői életmű sok, vagyis sokfajta.
S hogy mit takar a K.E.R.T.? Kukorelly az art7.hu-nak adott interjúban azt mondta, hogy a kertjében ülve találta ki ezt a nevet. Itt érzi magát a legjobban. „Amikor csak lehet, a kertben dolgozom. Ha túlmelegszem, bemegyek a házba. És ki. Szóval így. Legszívesebben sehova se mennék. Focizni, és persze még ez meg az – a baj csak annyi, hogy túl sok ez-meg-az van. A kiadó neve a Baumgarten-emlékdíjakat kiadó Gyümölcsöskert Irodalmi Egyesület nevére is rímel.”
A fent említett könyveken kívül Rédl Zora Melyik kontinens? regénye és Tasnády Attila Süllyedő vér kötete is a kiadó gondozásában jelent meg.
Starcz Ákos, az Index vezérigazgatója a Libri felügyelőbizottságának a tagja.
(Borítókép: Dzsubák Tamás / Index)