Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKedden temetik Csíky András erdélyi magyar színművészt
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Az Index is megírta, hogy két nappal ezelőtt meghalt Csíky András. A színművész pályatársai és tisztelői kedden, helyi idő szerint 11 órától a magyar színház előcsarnokában egy szál virággal róhatják le kegyeletüket a színház örökös tagjává választott színművész hamvai előtt.
A gyászszertartás is itt lesz 12 órától, innen kísérik utolsó útjára az erdélyi magyar színjátszás jelentős személyiségét. Hamvait 14 órakor helyezik örök nyugalomra a Házsongárdi temetőben.
A Kossuth- és Jászai Mari-díjas, UNITER-életműdíjas színművész szombaton hunyt el, életének 94. évében. 1930. augusztus 25-én született Székelyudvarhelyen. Szakmai tanulmányait Kolozsváron végezte 1949 és 1953 között a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben.
Alapító tagja és vezetője volt a Nagybányai Állami Színház magyar tagozatának, majd a társulat Szatmárnémetibe költözése után a Szatmári Állami Magyar Színháznak (később Északi Színház) volt tagja, 1960 és 1969 között igazgatója. 1977-től a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja, örökös tagja volt. Később a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata is örökös tagjává avatta.
Csíky András a 20. század második felének egyik legmarkánsabb erdélyi magyar színészegyénisége volt. Emlékezetes alakításai között megtalálható az egyetemes drámairodalom nagy szerepeinek egész sora. Jelentős alakításai román és magyar filmekben egyaránt láthatók.
Az 1990-es rendszerváltás után a kolozsvári magyar nyelvű színészképzés egyik újraindítója, éveken át a Babes-Bolyai Tudományegyetem Színházi Tanszékének tanára volt.
A kétezres évek második felétől kezdődően fokozatosan visszavonult, 2008 óta nem vállalt fellépéseket.
2001-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, 2008-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét. 2020-ban neki ítélték a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját és a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjat, a Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti-díjjal tüntette ki.
2021-ben kapta meg a Kossuth-díjat „Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályafutása során az erdélyi magyar színházművészetben művészként és tanárként betöltött jelentős szerepe, valamint a magyar, illetve a világirodalom legjelentősebb drámai szerepeiben nyújtott megrendítő alakításai elismeréseként”.