Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMerre halad a világ, amelyben élünk?
Hogyan merít ihletet csontig hatóan aktuális témák boncolásához a költő a távoli vallások és ősi rítusok vagy éppen az AI világából? A világrend, amelyben élünk, a rendezettség vagy a rendezetlenség felé fejlődik? És mi köze ennek ahhoz, hogyan ír verset a ChatGPT? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphattak a nézők választ a VerShaker új epizódjában.
A műsorvezető Zoltán Áron és költő vendége az elhangzó versek címeit egy shakerből húzták ki,
hogy a véletlenszerűség poétikája irányítsa a beszélgetést.
Áfra János 2023 őszén megjelent, Omlás című, negyedik önálló verseskötetében tisztán és pontosan fogalmaz korunk legaggasztóbb kérdéseiről. Az öt ciklusba rendezett versek újra és újra visszhangozzák a bevezető elé illesztett, különös módon, a ChatGPT segítségével született mottót: A romok a fejlődés magvai…
Egy romos világ omladozó falai ezek a versek, amelyek egyszerre beszélnek valami csodálatra méltó múltról, és mutatnak irányt több lehetséges jövőalternatíva felé
– írják a versekről a sajtóanyagban.
A VerShaker videójából kiderült, maga a költő is folyton új értelmet fedez fel műveiben, felhatalmazva olvasóit arra, hogy sokkal szabadabban keressék magukat bennük.
A felejtésnek köszönhetően tudok egyáltalán létezni
– mondta a Sziveri János-díjas költő a videó bevezetésében, majd kifejtette, hogy a költészetén keresztül hogyan segít olvasóinak közelebb kerülni a természethez, a valódi környezetükhöz és önmagukhoz.
(Borítókép: Áfra János [b] és Zoltán Áron [j]. Fotó: VerShaker)