Sorsuk gyakran a téboly és pusztulás, mégis őket csodálja a világ
További Kultúr cikkek
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
- 12 milliárd forintot ér a váratlanul előkerült műalkotás
Legújabb könyvében ismét ismert tudósok életét tárja elénk Benjamín Labatut. Megtudhatjuk, hogy a világra szóló felfedezések milyen súlyos erkölcsi dilemmákkal és következményekkel jártak. A szerző felkavaró részletességgel meséli el olyan gondolkodók történetét, akik átformálták a lehetségesről alkotott elképzeléseinket – írja az Open Books.
Az Amikor nem értjük többé a világot a tudományos és matematikai felfedezések, az őrület és a pusztulás közötti bonyolult kapcsolatokat tárja az olvasó elé.
A kötet által olyan szellemóriások zaklatott életébe nyerhetünk betekintést, mint Fritz Haber, Alexander Grothendieck, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger.
Zsenialitásuk páratlan volt, ez tény, de ezt sokszor a magánéletük bánta. Számos alkalommal épp kivételes elméjük húzott áthidalhatatlan árkot barátaik vagy szerelmeik és ő közéjük, ennek pedig nemegyszer elszigeteltség és téboly lett a folyománya.
Obama olvasmánylistáján
A chilei Labatut a hollandiai Rotterdamban született. Gyermekkorát Hágában, Buenos Airesben és Limában töltötte. 14 éves korában Santiagóba költözött. Első novelláskötete – Az Antarktisz itt kezdődik – elnyerte a Premio Caza de Letras 2009-es díját, amelyet a mexikói UNAM és Alfaguara ítélt oda.
Az Amikor nem értjük többé a világot című könyv annyira népszerű, hogy Barack Obama volt amerikai elnök 2021 júliusában a nyári olvasmánylistájára is felvette, amelyet még egykori Twitter-fiókján (ma X) is megosztott.
While we were still in the White House, I began sharing my summer favorites—and now, it’s become a little tradition that I look forward to sharing with you all. So here's this year's offering. Hope you enjoy them as much as I did. pic.twitter.com/29T7CcKiWZ
— Barack Obama (@BarackObama) July 9, 2021
2021-ben a The New York Times is beválasztotta az év tíz legjobb könyve közé. A kötet emellett a 2021-es Nemzetközi Booker-díj és a 2021-es Nemzeti Könyvdíj jelöltjei között is szerepelt, a „fordítások” kategóriában. Magyarul egyébként Kutasy Mercédesz fordításában olvasható.
Benjamín Labatut legutóbbi, 2023-ban megjelent Maniac című könyve a magyar származású amerikai matematikus, Neumann János életét dolgozza fel.