Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMCserhalmi György: Nyalják ki a kutyám seggét, ha engedi
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Azokkal volt alapvető bajom, akik nem a társulatot képviselik, hanem azt várják el, hogy felnézzenek rájuk – mondta Cserhalmi György. A Nemzet Színésze ugyanis nem érti, miért kellene tisztelnie azt az embert, aki amikor belép a színpadra, egy hatalmasat köp, miközben arról nyilatkozik, hogy a színházra templomként tekint.
Cserhalmi Györggyel készített nagyinterjút a Litera, amelyben a több részletben közölt beszélgetés második darabja már olvasható. A Kossuth-díjas színművész egyebek mellett arról beszélt, hogy
- a pályája során alapvetően azokkal volt problémája, akik nem a társulatot képviselték, hanem azt várják el, hogy felnézzenek rájuk. „Miért kell azt tisztelnem, aki egy tornateremben öltözik egyedül, míg mi szabadtéren, esőben, egy sátorban tízen, vizes a gatyánk, és amikor megkérdezzük, bejöhetünk-e, nem a válasz. Nyalják ki a kutyám seggét, ha engedi. Ugyanakkor ott van Kállai, Törőcsik, Garas stb. Ők miért nem követelnek tiszteletet maguknak? Mert ők úgy játszanak, és ez elég, nem követelnek privilégiumokat. Azonnal megkapják a hódolatomat!”
- A fiatalkoráról elmondta, amikor ők voltak fiatalok, „ránk is szart a társadalom, ám még mindig jobb helyzetben voltunk, mint a mostaniak. A mai tizenéveseknek, húszasoknak jóval kacifántosabb az életük. Már a választásnál, hogy a különböző színészképzéssel foglalkozó intézmények között dönteniük kell”.
- A szocializmus korszakát nem tudja definiálni, mindig csak azt mondták rá: „Ez az izé. Ismertem olyan komcsit, aki nekem példaképem volt, Gobbi Hildát. Na, akkor ettől jöjjek zavarba? És ismertem olyan papot, aki szintén példaképem volt; ettől is jöjjek zavarba? Mind a kettő olyan erővel képviselte a rábízott embereket és semmi mást, hogy le volt szarva az összes izmus. Gobbi azt mondta, én vigyázni fogok rátok. Újtestamentumosan gondolkodtak.”
- Cserhalmi szerint Latinovits Zoltán színész zseni volt. Vele kapcsolatban viszont volt egy tévedés, „mert azt hitték Zoliról, hogy a rendszer megveszekedett ellensége. Holott nem. Ő bőven benne volt a támogatott kategóriában”. Azt mondta, mindannyian, akik kőszínházakban laktak, ott végezték a munkájukat, támogatottak voltak.
- Arról is beszélt, hogy Latinovitsnak a politikával alkuviszonya volt. Elmesélte, hogy Ruttkai Éva egyszer meghívta Aczél Györgyöt hozzájuk, hogy ezt a két férfit beszélő helyzetbe hozza. „Éva, akibe amúgy szerelmes volt Aczél, próbálkozott. De nem sikerült kettőjüket közös hangra bírni. Becsületére legyen mondva Aczélnak, hogy nem állt bosszút Zolin, nem Éva miatt, hanem mert tisztában volt a tehetségével.”
(Borítókép: Cserhalmi György 2019. február 6-án. Fotó: Zih Zsolt / MTVA / MTI)