Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- metuscope
- metu
- metropolitan egyetem
- budapesti metropolitan egyetem
- film
- játékfilm
- diploma
- egyetem
- filmszemle
Olyan alkotásokat vetítettek le, amelyek egy ideig biztosan nem láthatók
További Kultúr cikkek
A Metuscope Filmszemle 2024 a korábban nagy sikerrel bevezetett animációs (ANIMASCOPE), mozgóképes (CINEMASCOPE) és médiadesign (FUTUROSCOPE) szakmai területeken végzett hallgatók diplomamunkáinak seregszemléit, valamint az először 2023-ban megrendezett I. METUSCOPE Online Filmszemlét egyesítette.
Az eseményt hatalmas érdeklődés övezte, a szervezőknek a megnyitó előtt újabb regisztrációs kontingenst kellett megnyitni, hiszen az előzetes bejelentkezés alapján négy nap alatt nyolc szekció lett telt házas. A Budapesti Metropolitan Egyetem hallgatóinak munkáit felvonultató ingyenes fesztiválra bárki regisztrálhatott.
Online térből a valóságba
A kétnapos szemle (amelyet először rendeztek meg élőben, vagyis nem online) betekintést adott a METU végzős animáció, mozgókép, valamint médiadesign szakos hallgatóinak diplomamunkáiba, de válogatott vizsgafilmeket is bemutattak, és a vendégként részt vevő Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári Karának kisjátékfilmjeit is láthatta a közönség.
Az április 26-i megnyitón Till Attila konferált fel három alkotót és filmjeiket. Az ünnepségen
- Lantos Júlia: Oliver, az óriás (animáció),
- Flaisz Vanda: Lány az emeleten (mozgókép),
- Gulyás Aliz: Káprázat (médiadesign)
című filmjeit vetítették le.
A közönség ezután a Korda teremben még két mozgóképesdiplomafilm-válogatást tekinthetett meg: a Cinemascope I. és II. keretében tíz filmet láthattak.
Az első válogatásban Zriki Semszi: A telep királya; Fekete Dániel: El innen; Csiszár Gergő: Moneta; Hetényi Máté: Nibiru és Flaisz Vanda: Lány az emeleten című filmjeit adták le, a másodikban pedig Ádám Csaba-Venczel Zsolt: Külön bánásmód (Rügyek); Guzmics Blanka: Éjjeli Express; Dénes Petra: Szomszédok és Tóth Enikő: Wheelchair című alkotásait mutatták be a közönségnek.
Az esemény ráadásként a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívumnak hála különleges animációsrövidfilm-válogatással tisztelgett a 110 éves magyar animáció mesterei előtt. A vetítések mellett szakmai kerekasztal-beszélgetéseken is részt vehetett, aki ellátogatott a kétnapos eseményre.
A fontos társadalmi kérdéseket feszegető – vagy éppen a tudat legbelsőbb titkait és legmélyebb félelmeit feldolgozó – filmek mellett könnyedebb és abszurd alkotásokat is láthattak a nézők.
A filmszemlén bemutatott művek többségét először tűzték nagyvászonra.
Az alkotások a nemzetközi fesztiválszereplések miatt egy darabig nem is lesznek nyilvánosan elérhetők, ez az esemény kivételt jelentett.
A Budapesti Metropolitan Egyetem olyan inspiráló közeg, ahol hallgató és oktató egyaránt megtalálja személyes és szakmai kiteljesedésének útját. Oktatói egyben mentorok is, akik a hallgatókkal partnerként, az önálló gondolkodást, kreativitást fejlesztve dolgoznak együtt. Ez a filmes seregszemle ennek a közös útnak az eredménye
– jegyezte meg az esemény kapcsán Csizmadi Péter, a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kar dékánja.
(Borítókép: Flaisz Vanda: Lány az emeleten / METU)