Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMVidnyánszky Attila megerősítette, hogy többen is távoznak a Nemzeti Színházból
További Kultúr cikkek
- Ez volt a tíz legjobb film 2024-ben a magyarok szerint
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
Udvaros Dorottya azt nyilatkozta a közelmúltban, hogy nem kapott új szerződést, tehát 22 év után távozik a Nemzeti Színházból. Az Index információi szerint azonban nem ő az egyetlen, aki ősztől már nem játszik a teátrum előadásaiban, és azok is távoznak, akik tavaly novemberben súlyos balesetet szenvedtek.
„Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem” – fogalmazott távozásával kapcsolatban Udvaros Dorottya. Hozzátette, hogy a vezérigazgató a színház nehéz anyagi helyzetére hivatkozott.
Udvaros Dorottya arról is beszélt, hogy a kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, amit nem sikerült pótolni a költségvetésben. A színésznő ugyanakkor furcsának tartja, hogy ha valóban ennyire rossz az anyagi helyzet, akkor miért kell hatalmas összegekért leszerződtetni újabb külföldi rendezőket.
Vidnyányszky Attila szerint nem igaz, amit Udvaros Dorottya állít
Az Origo egy hosszabb interjút készített a Nemzeti Színház vezérigazgatójával, Vidnyánszky Attilával, aki a beszélgetésben cáfolta, hogy a nemzet színésze távozna a teátrumból.
Vidnyánszky Attila az interjúban többek között azt mondta:
- Udvaros Dorottyának határozatlan idejű és élő szerződése van a Nemzeti Színházzal. Senki sem szüntetett meg tehát semmilyen szerződést. „Ahogyan annak idején Törőcsik Marinak, Dorottyának is szerződésmódosítást ajánlottam. Csakhogy amíg Törőcsik Mari dolgozott tovább a Nemzeti Színházban, és nem emelte politikai dimenzióba az ittlétét, Dorottya már régóta folyamatosan ezt teszi” – jegyezte meg.
- „Azt, hogy ki mit gondol politikai kérdésekről, sosem firtattam, azt pedig tíz éve mindenféle következmény nélkül nézem végig, ahogyan Dorottya hangot ad a politikai-közéleti meggyőződésének.”
- Vidnyánszky Attila szerint valóban történik átalakulás, de tíz év után ez természetes folyamat (a vezérigazgató ezzel megerősítette az Index korábbi értesülését, amelyről fentebb írtunk – a szerk.). „Az pedig, hogy három vagy négy ember elmegy, a szakmánk része, ezt a tényt felnagyítani ezért szintén nem méltányos. A balesetet szenvedők szándékáról még nem tudok.”
- „Nem gondolom tehát, hogy a »külföldiek« jelenlétét fel lehetne róni. A nemzetközi jelenlétünkről pedig csak annyit: még ebben az évadban olyan turnéhelyszínek várnak ránk, mint például Törökország, Olaszország, Szerbia és Bulgária” – fogalmazott.
- Mint mondta, „a Nemzeti Színház különleges műhely, sajátos felelősséggel. A működésünk öt pillérre épül, amelynek egyik, de leginkább meghatározó eleme a repertoárszínházi funkció. A saját előadásaink teszik ki a működésünk nyolcvan százalékát. Emellett valóban helyet adunk számunkra fontos programoknak, mint a Roma Holokauszt Emléknapja, a fogyatékkal élő emberek világnapja vagy a nemzeti kisebbségek színházainak Jelen/Lét Fesztiválja”.
Tanítványok távoznak
A távozók közül nem egy Vidnyánszy Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatójának tanítványa volt. Úgy tudjuk, hogy nem terveznek a helyükre új tagokat felvenni. Ugyanakkor – ahogy azt Vidnyánszky Attila az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának kihelyezett ülésén is elmondta – az orosz–ukrán háború kitörésekor a Nemzeti Színház gyakorlatilag befogadta a beregszászi színház tagjait, elszállásolták őket, és játszanak is, például a színház Tóték című előadásában.
A társulatot emellett sokkolta és megosztotta a színházban 2023 novemberében történt baleset, amely után a színházi dolgozók egy része aláírásgyűjtési kampányba kezdett Vidnyánszky Attila mellett, míg Udvaros Dorottya és Bodrogi Gyula nyíltan beszéltek a balesetről.
(Borítókép: Udvaros Dorottya 2017-ben. Fotó: Ajpek Orsi / Index)