Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM„Ez a program megmutatta, hogy nem vagyok egyedül a világon”
További Kultúr cikkek
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem összefogásában megvalósuló program tavaly őszi, tehetségeket felkutató országjárását követően sikeresen elindult az első ösztöndíjas évfolyam.
A fiatalok kéthetente ellátogatnak a MOME Zugligeti úti campusára, ahol mentorok, tanárok és egyetemi hallgatók segítik fejlődésüket. Az előkészítő foglalkozásokon és műhelymunkán túl rendszeres konzultációkon vesznek részt, valamint különböző közösségi programokon kapcsolódnak ki.
Nyári alkotótábor
A gyakorlatorientált foglalkozásokon a kreatívipar különböző területeit ismerhetik meg a diákok, a tanulást és tapasztalást élményként élhetik meg. A campusszal és egyetemi léttel való ismerkedést, a kreatív foglalkozásokat, a produktivitás fejlesztését és asszociatív játékokat.
Csak néhány aktivitás, ami a fiatalok kedvencévé vált, de a különböző kiállítások látogatása vagy a hallgatói mentorokkal szervezett egyéni programok is emlékezetes pillanatokat okoztak a résztvevőknek.
Miután hazaértem Pestről, másnap éreztem, hogy egy kicsit jobb verziója lettem önmagamnak. Ez megnyilvánult abban, hogy lelkesebb vagyok és érdeklődőbb. Nagyobb a motivációm mindenhez, ami körülvesz
– árulta el az egyik ösztöndíjas.
A tanterv értelmében az első félév kiemelt célja a kreatív képességfejlesztés és a biztos alapok lerakása, a diákok kezét pedig az iskolai szünetekben sem engedik el, augusztusban ötnapos alkotótábort tartanak a campuson, ahol
lehetőség nyílik komolyabban megismerkedni az egyetem műhelyeivel, többek között a kerámia, textil és filmkészítés világával.
Októbertől indul a szakspecifikus előkészítő, amelynek célja egy saját művészeti portfólió kidolgozása a felvételire.
A program célkitűzése, hogy jövőálló tudással, tapasztalattal és magabiztossággal vértezze fel a fiatalokat, amit aztán életük bármely területén kamatoztathatnak. Ennek érdekében a teljes képzési idő alatt szakértői mentális támogatást is kapnak a diákok, így csökkentve a lemorzsolódás kockázatát.
Számomra nagyon jól jött, hogy hétvégére esett ez a program, segített kikapcsolni, adott egy újabb lendületet, főleg így, hogy tudom, hogy ha kell, akár én is és a társaim is tudnak segítséget kapni az ottani emberektől, és ez ad egyfajta megnyugvást
– mondta egy másik fiatal.
Perspektívaváltás
Az intézmény történetének első, kifejezetten a szegénysorból érkező tehetségeket felkutató és felkaroló programja Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnökének nevéhez fűződik.
Új programunk kifejezetten a fővárostól távol élő, középiskolás korú, hátrányos helyzetű tehetségek felkarolásáról szól, módszeresen és hosszú távon gondolkodva. A két teljes évet felölelő mentorálás során a résztvevők kreatív felkészítése, felvételi portfóliójuk összeállítása mellett mentálhigiénés fejlesztésükre, önbizalmuk erősítésére is kiemelten figyelünk – ahogy pedagógusaik és szüleik bevonására is. Nemcsak azt tekintjük sikernek, ha a két év után egy-egy résztvevőnk sikeres felvételit tesz a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, hanem azt is, ha más intézményben tanul tovább – ha perspektívaváltást érünk el az életében. Felemelő munka lesz kísérni az ösztöndíjasainkat ezen az úton!
– fogalmazott Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnöke.
A szakértői csapatot erősíti Gyarmathy Éva szakpszichológus, tehetséggondozással foglalkozó szakember, Koós Pál formatervező művész, a MOME általános rektorhelyettese, Babarczy Eszter filozófus, szépíró, a MOME docense, a hallgatói mentorprogram vezetője, Lóki Eszter pszichológus, Rontó Renáta doktorandusz, az MCC Roma Tehetségprogram korábbi ösztöndíjasa, Sándor-Kovács Dóra, a program szakmai tanácsadója és a Nemzeti Tehetség Központ ügyvezetője, valamint Jákfalvi Anett, az Ökumenikus Segélyszervezet felzárkóztatásért felelős szakmai csoportvezetője, akik széles körű tudásukkal és szakértelmükkel segítik a kezdeményezést, továbbá ők választják ki évről évre a program ösztöndíjasait is.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen hitvallása, hogy a tehetség és a kiemelkedő teljesítmény figyelmet érdemel, így a szociálisan rászoruló hallgatóik számára megfelelő körülményeket, lehetőségeket és kiegyensúlyozott támogatást biztosítsanak. Nagy eredménynek tekintik, hogy évről évre növelni tudják a szociális ösztöndíjakra fordított forrásokat, de ez még nem elegendő:
a jövő tehetségeinek, innovátorainak, kreatív alkotóinak támogatása mindannyiunk közös ügye.
A Tiéd az 1%, övék a holnap kampányukkal kifejezetten ehhez a programhoz kérnek támogatást, hiszen a személyi jövedelemadó 1 százalékából beérkező felajánlások hozzájárulnak ahhoz, hogy minél több hátrányos helyzetű fiatalnak teremthessenek esélyt, új perspektívákat, és diákjaik minél biztosabb körülmények között fejlődhessenek és érvényesülhessenek.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemről
A 144 éves Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) küldetése, hogy dizájnalapú tanulással, kutatással és a gyakorlati szakértelem alkalmazásával adjon válaszokat a XXI. század kihívásaira. Az intézmény missziójának tekinti a közösség szolgálatát, a dizájntudatosság terjesztését, hogy hozzájáruljon Magyarország és Kelet-Közép-Európa gazdasági és kulturális ökoszisztémáinak fejlesztéséhez.
A MOME 2020 augusztusa óta alapítványi formában működik. A modellváltás részeként megalkotta hosszú távú stratégiáját, megújította kutatás-fejlesztési tevékenységét, elindította az egyetem belső folyamatainak digitalizációját, és hozzáfogott a képzés korszerűsítéséhez is. 2021-ben a MOME költségvetése közel négyszeresére nőtt, és az alapítvány döntött a magyar felsőoktatás történetének legnagyobb arányú oktatói béremeléséről is.
A hagyományosan magas színvonalú művészeti és dizájnoktatáson túl 2022-től a MOME minden alapszakos hallgatója számára bevezette a vállalkozói képzést, és elindította első angol nyelvű mesterszakjait is.
Ez a cikk a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem együttműködésével jött létre.
(Borítókép: Sulyok László / Moholy-Nagy Művészeti Egyetem)