Van egy ország, ahol pénzbírsággal büntetik a szólásszabadságot
További Kultúr cikkek
- Meghalt Vic Flick, a James Bond-filmek ikonikus zeneszerzője
- Így öltözködik egy női magyar diplomata a távoli Szingapúrban
- Rangos díjat kapott Azahriah Puskás-koncertsorozata
- Bemutatták Alec Baldwin westernfilmjét, amelynek forgatásán lelőtte az operatőrt
- Rácz-Gyuricza Dóra összegyűjtötte nyerő receptjeit
„Olvastam Roberto Saviano történetéről és a Giorgia Melonival folytatott vitájáról. A politikusoknak szerintem vastagabb bőrt kellene növeszteniük. Azt tanácsolnám ennek a hölgynek, hogy kevésbé legyen gyerekes, és nőjön fel.”
Ezt Salman Rushdie író nyilatkozta a La Repubblica olasz lapnak a Torinói Könyvvásáron, amelyen bemutatták a Kés című memoárját. A könyvben az ellene elkövetett merényletkísérlet szörnyű tapasztalatait osztja meg az olvasóival.
Fattyúnak nevezte a tévében
Rushdie arra a történetre reagált, amikor olasz kollégáját, az író Roberto Savianót tavaly októberben „szimbolikus” ezer euróra büntették, amiért az olasz miniszterelnököt, Giorgia Melonit és szövetségesét, a korábbi migránsellenes olasz belügyminisztert, Matteo Salvinit fattyúnak nevezte az olasz tévében, miután egy kislány meghalt egy sikertelen tengeri mentésben a Földközi-tengeren.
Az olasz miniszterelnök ezt nem hagyta annyiban, és beperelte az írót, azért is, mert Salvinit egy másik alkalommal az alvilág miniszterének nevezte.
Személyes kockázatomra, de azt kell hogy mondjam, a politikusoknak egy kicsit vastagabb bőrt kellene növeszteniük, mert manapság a hatalmuk és a tekintélyük is nagyobb. Az emberek amúgy is beszélnek róluk. Szerintem azt is kezelniük kell, ha olyan csúnya szóval illetik őket, mint amit Roberto használt. Szóval azt tanácsolnám ennek a hölgynek, hogy legyen kevésbé gyerekes, és nőjön fel
– fogalmazott Rushdie.
Barátjának tartotta, mégis megtámadták
Salman Rushdie-t más témában is kérdezték a helyi újságírók, így a jelenleg zajló háborúkról szintén kifejtette a véleményét. „Az ukrajnai háborúban van egy orosz vezető, aki azt mondja, hogy az ukránok nácik, az ukránok pedig az ellenkezőjét. A Közel-Keleten pedig két ellentétes erő harcol egy földterületért. Miközben a békéért kellene küzdeni, különben ez a rémálom a végtelenségig fog tartani.”
Az indiai–brit szerzőt 2022. augusztus 12-én egy iszlám fundamentalista, a kaliforniai születésű Hadi Matar próbálta megölni egy késsel. A férfi három évtizeddel azután támadta meg az írót, hogy a Sátáni versek című könyve miatt Irán legfőbb politikai és vallási vezetője, Ruholláh Homeini fatvát adott ki Rushdie-ra. Akkoriban bőven akadtak, akik nem sajnálták emiatt, ám a két évvel ezelőtti merényletet már mindenki elítélte.
Rushdie számára mégsem a muszlimok támadása fájt a legjobban, hanem az értelmiségé.
Sok írót a barátomnak tartottam, és mégis megtámadtak. Szerencsére nem vagyok haragtartó, még akkor sem, ha mindenre emlékszem.
Az írók nem tehetnek mást, csak írnak, vélekedett. Hozzátette: ő csak írni tud, mert se nem táncos, sem pedig futballsztár. Ám neki is erőt kellett vennie magán, hogy újra dolgozni tudjon. „Megkérdeztem magamtól, hogy képes leszek-e rá, majd eltelt hat hónap, és visszatértem az íráshoz. Leültem az asztalomhoz, felvettem a tempót, rutinná vált, és újra elkezdtem csinálni.”