Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMilliárdokat érő festményt találtak egy buszmegállóban
További Kultúr cikkek
A XVI. századi reneszánsz mester hamarosan árverésre bocsátandó képét egy londoni buszmegállóban találták meg. Tiziano alkotása várhatóan 15 és 25 millió font (7–11,7 milliárd forint) közötti összeget fog érni a Christie’s aukcióján júliusban – írja a The Guardian.
A kalandos történetű képet a velencei festő 1508-ban, alig 20 évesen alkotta meg. A 60 centi széles fatáblára festett mű Szűz Máriát ábrázolja, amint a csecsemő Jézust dédelgeti, József pedig őket nézi. A Pihenés Egyiptomba menekülés közben című olajfestményre már korábban szemet vetettek a bűnözők, ugyanis 1809-ben és 1995-ben is ellopták.
Többször is ellopták
A Szent Családot ábrázoló festmény először a XVII. század elején egy velencei fűszerkereskedő gyűjteményében jelent meg, majd az ezt követő évszázadok alatt európai arisztokraták, császárok és főhercegek tulajdonába került.
A Pihenés Egyiptomba menekülés közbent Bath 4. márkija 1878-ban vásárolta meg a Christie’s árverésén, közel másfél évszázad után pedig ugyanez az aukciósház árverezi el Londonban a képet az utolsó márki megbízásából.
A mű a várakozások szerint 15 és 25 millió font közötti összeget érhet el az aukción 2024. július 2-án.
A festményt keletkezése óta kétszer is ellopták: először 1809-ben a bécsi Belvedere-palotából Bonaparte Napóleon csapatai, majd az 1990-es évek közepén a wiltshire-i Longleat House-ból, a Bath márki székhelyéről vitték el.
Hosszú utat járt be
A Christie’s honlapján található cikk szerint a festményt a természetben megjelenő családi ragaszkodás élénk jelenete miatt becsülték nagyra, továbbá azért, mert alanyaihoz hasonlóan a kép hosszú és mozgalmas utat járt be: egy olyan utat, ami még messze nem ért véget.
Miután a festményt a longleati kastély első emeleti szalonjából ellopták, hét évig tartó hajtóvadászat indult a festmény után, amelynek értéke akkoriban több mint 5 millió font (2,3 milliárd forint) volt. Az alkotást végül egy műanyag bevásárlószatyorban találta meg Charles Hill, a Scotland Yard művészeti és régiségekkel foglalkozó részlegének korábbi vezetője egy richmondi buszmegállóban.
Hill 2021-ben halt meg, ám a festmény megtalálása után 2002-ben úgy fogalmazott, egy férfi vezette a helyszínre, akit úgy jellemzett, mint
Arthur Daley és Lovejoy, az 1980-as és 1990-es években futó tévésorozatok gazembereinek keresztezése.
100 000 font (47 millió forint) jutalomért cserébe vezette Hillt a képhez a férfi, aki Edvard Munch A sikolyának 1893-as változatát is segített megtalálni, miután azt 1994-ben ellopták az oslói Nemzeti Múzeumból.