Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÁll a bál Marilyn Monroe műemlékké nyilvánított háza körül
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
A legendás színésznő körülbelül hat hónapig élt az 1929-ben épült, négy hálószobás, spanyol gyarmati stílusú házban, ahol 1962-ben gyógyszer-túladagolás következtében meghalt, és amelyet most műemlékké nyilvánítottak.
A védelmet szorgalmazó LA Conservancy szerint ez volt
az első hely, amelyet a színésznő kinézett, majd 1962-ben megvásárolt magának, miközben aktívan dolgozott.
Az ingatlan tulajdonosai, Brinah Milstein és férje, a realitytévé-producer Roy Bank tavaly vették meg a házat 8,35 millió dollárért (több mint 3 milliárd forint). A pár le akarta bontani az épületet, hogy kibővíthessék szomszédos ingatlanjukat, és több mint egy évig tiltakoztak a műemlékké nyilvánítás (valamint a kellemetlen látogatók) ellen − írja a Variety.
A tulajdonosok beperelték a várost, „hátsó szándékkal” vádolták a tisztviselőket: a tárgyalás 2024. augusztus 13-án lesz. A perben a tulajdonosok azt állítják, hogy
a házat lényegesen átalakították, és nincs fennmaradó bizonyíték abból az időből, amikor Monroe ott élt,
ezért az épület nem felel meg a történelmi-kulturális műemlék kritériumainak. A perben az is szerepel, hogy több környékbeli csoport és a Monroe-hagyaték kezelői sem támogatták a történelmi megjelölést.
A tanács azonban 12–0 arányban megszavazta a ház műemlékké nyilvánítását. A döntést a városi tanács földhasználati albizottsága és a kulturális örökség bizottsága is támogatta. Bár a védetté nyilvánítás nem akadályozza meg teljesen az ingatlan megsemmisítését, a státusz azt is jelenti, hogy szigorú felülvizsgálati eljárás alá kerül az ingatlan, ha bontást javasolnának.
Nem mindenki elégedett
A szavazásra reagálva Milstein ügyvédje, Peter C. Sheridan − aki a Snow 1031 Trust és a Roy Bank tulajdonosát, Gloryt is képviseli − , a következő nyilatkozatot tette közzé:
A Marilyn Monroe egykori otthonának kulturális műemlékké nyilvánításáról szóló indítvány előterjesztésekor Traci Park tanácsos azt mondta, hogy a folyamat alatt »szorosan együttműködött« a tulajdonosokkal, hogy a nyilvánosság számára lehetővé tegye a házhoz való hozzáférést. Ez nem igaz. Sem ő, sem a munkatársai nem dolgoztak szorosan együtt a tulajdonosokkal, sem a folyamat alatt, sem máskor.
„Valójában az ellenkezője igaz. A tulajdonosok számos kísérletet tettek arra, hogy együttműködjenek Park asszonnyal és munkatársaival, hogy mindenki számára megfelelő megoldást találjanak, de Park asszony és munkatársai nem reagáltak. Park asszony figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy választói, a közösségben működő polgári és lakástulajdonos-csoportok határozottan ellenzik az otthon kijelölését. Park asszony azt a tényt is figyelmen kívül hagyta, hogy a város több tucat engedélyt adott ki a korábbi több mint 14 tulajdonosnak, akik átalakították az otthont. Semmi nem tükrözi Monroe asszony 60 évvel ezelőtt itt töltött rövid idejét” − áll a dokumentumban, amely szerint a kijelölés egy
újabb lépés egy elfogult, alkotmányellenes és manipulált eljárásban,
ahogyan azt a tulajdonosok perében is kifejtették. Traci Park mai, és az egész eljárás alatt tanúsított, a választói érdekeit, a tényeket és az érdemi tényeket figyelmen kívül hagyó magatartása azt mutatja, hogy senkinek sincs biztonságban az otthona vagy a befektetése.