Orbitális botrány tört ki, a minisztert az egyik bolthálózatból is kitiltották
További Kultúr cikkek
- Azahriah elbúcsúzott, öröksége túlszárnyalhatatlannak tűnik
- Bodrogi Gyula Forgács Gáborról: Tudtam, hogy beteg, a halálhíre mégis megdöbbentett
- Megidézték a legendát, és utána olyan történt, amire senki sem számított
- Meghalt Forgács Gábor
- A humort és az iróniát sem nélkülözte, gazdag életművéért nívós díjat kapott
„A könyvekre végül 5 százalékos áfa (DPH) vonatkozik majd, csakúgy, mint a nyomtatott kiadványokra, a folyóiratokra, magazinokra, e-könyvekre és a hangoskönyvekre” – jelentette be a közelmúltban Ladislav Kamenický (Smer-SD) szlovák pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a módosító indítványt a Smer képviselői nyújtják be.
A kormány eredetileg a könyvekre vonatkozó áfa 10-ről 23 százalékra emelését javasolta. Az államilag jóváhagyott tankönyvek áfáját 5 százalékra akarták csökkenteni. A hangoskönyvek esetében pedig eddig 23 százalékos áfát határoztak meg.
Kamenický azonban meggondolta magát, és legújabb közleményében bejelentette, hogy a kormány a csökkentett adókulcs alá sorol számos tételt, amivel a jelenlegi 10 százalékról 5-re csökken egyes termékek adóterhe. Idetartoznak majd az alapvető élelmiszerek, a gyógyszerek, a tankönyvek, a vendéglátás, a gasztronómiai ágazat és a szállásadás.
Mindent megtettem, hogy senki ne mondhassa, Kamenický
nem akarja, hogy műveltek legyenek az emberek. Sőt, többet is tettem: az e-könyvek áfája is alacsonyabb lesz
– hangsúlyozta a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a hangoskönyvek és az e-könyvek eddig a legmagasabb adókulcs alá tartoztak. Megjegyezte, oda fog figyelni arra, hogy a nagy könyvesbolthálózatok hogyan fogják csökkenteni a könyvek árát.
Minden tőlem telhetőt megtettem, és megvárom, mit fognak lépni a könyvesboltok, alacsonyabbak lesznek-e az árak 10-20 százalékkal
– fogalmazott Ladislav Kamenický.
Ladislav Kamenický korábban még úgy vélekedett, hogy a várható áremelkedés nem okoz majd gondot a lakosságnak, mivel szerinte könyveket különben is csak a tehetősebb réteg vásárol magának. A kormány tervei és a miniszter szavai komoly felháborodást váltottak ki.
A Paraméter korábban arról írt, hogy az intézkedés elsősorban a szlovákiai magyar könyvterjesztés számára lehetett volna halálos, mivel a magyarországi terjesztők csak az áfa miatt 18 százalékos árelőnnyel indulnak. Mivel a magyarországi könyvpiac a szlovákiai magyarhoz képest többszörös méretű, ezért az árelőny ennél jóval nagyobb, ezért nem éri majd meg Szlovákiában magyar könyveket terjeszteni. A számok nyelvére lefordítva, míg egy áfa nélkül tízeurós könyv Szlovákiában 12,30 euróba kerülhet, Magyarországon 10,50 euróért árulhatják.
Kitiltjuk, kitiltjuk, kitiltjuk
A korábbi terv nagy port kavart a szlovák kulturális közéletben. Többen tiltakozásuknak adtak hangot. A Családi Könyvklub tulajdonosai például az alábbi közleményt tették közzé Facebookon:
A Családi Könyvklub tulajdonosai tisztelettel értesíti a könyvbarátokat, hogy a mai naptól 2024. szeptember 18. kezdve – Ladislav Kamenický (Smer) pénzügyminisztert – KITILTJUK – a Családi Könyvklub könyvesboltjaiból!
Azt is írták, hogy a szlovák pénzügyminiszter primitív, buta és öncélú kijelentésével olyan döbbenetes és minősíthetetlenül, aljas módon megsértette könyvesbolti vendégeiket, hogy másként nem tudnak tiltakozni, mint hogy
A CSALÁDI KÖNYVKLUB KÖNYVESBOLTJAIBÓL – Ladislav Kamenický (Smer) pénzügyminisztert: KITILTJUK! KITILTJUK! KITILTJUK! KITILTJUK! KITILTJUK!
A poszt szerint a kitiltás meghatározatlan időre érvényes.
Öt százalék elfogadható volna
Bödők László, a Panta Rhei könyvesbolthálózat tulajdonosa korábban a Paraméternek azt mondta, ő Kamenický azon állításával sem értett egyet, hogy a könyveket a gazdagabb réteg vásárolja.
Nekünk teljesen más adataink vannak: a könyvek kétharmadát az átlagbérből vagy annál kevesebből élők vásárolják, mindössze 27 százalék az, amit a havi 1500 eurónál többet keresők vásárolnak meg
– mondta a Panta Rhei tulajdonosa, hozzátéve, abban bízik, hogy a könyvek alacsonyabb kulcs alá tartoznak majd. „A 19 százalék nem segítene, az csak lassúbb halált jelentene, az 5 százalék viszont már elfogadható volna.”
Úgy tűnik, hogy Szlovákiában összefogással ilyen eredményeket lehet elérni.
(Borítókép: Ladislav Kamenický szlovák pénzügyminiszter 2019. május 16-án Brüsszelben. Fotó: Emmanuel Dunand / AFP)