Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMWoody Allen elárulta, mit tanult meg rögtön a karrierje kezdetén
További Kultúr cikkek
„Sosem fektetném a saját pénzem se filmbe, se színdarabba” − nyilatkozta Allen a hvg360-nak, aki már karrierje elején megtanulta, hogy saját pénzből soha nem készít semmit, ehhez pedig máig tartja magát.
A filmes szakember az interjúban több dologra is kitért:
- A lopott Raffaello-festmény körül bonyolódó darab egy maffiafőnököt is bemutat: az alkotó gengszterek iránti vonzalma nem új keletű, és bár valódi gengsztereket nem ismer, a mozi rosszfiúi, a maffiózók és a cowboyok mindig lenyűgözték őt.
- A western hősei, illetve a cowboyok ugyanakkor nem jelennek meg a filmjeiben: mint mondja, minden porcikájában nagyvárosi ember, a karaktereit is ez a nagyvárosi lét jellemzi.
- A gengszterspecialisták, mint Francis Ford Coppola vagy Martin Scorsese, nehezen tudnák komolyan venni a Woody Allen-filmek alvilági alakjait, hiszen őket a maffiózók kemény arca érdekli. Bár Allen szereplőit nem lehet egy lapon említeni Coppola vagy Scorsese gengsztereivel, a rendező úgy érzi, jó munkát végzett a saját maffiózóival.
- Woody Allen még Donald Trumpot is rendezte, aki a Sztárral szemben című filmjében szerepelt − két egész percen át. A rendező szerint azonban nem Trump, hanem ellenfele, Kamala Harris nyeri az idei amerikai elnökválasztást.
- Bár a film egy műgyűjtésről szól, Allen sosem gyűjtötte a festményeket. „Ha belekezdek, méregdrága szenvedélynek tettem volna ki magam” − mondta.
- A szerzőből nagyon könnyen jönnek a viccek, néha túlságosan is, hiszen egy-egy poén gyakran elveszi a hitelességét a pillanatnak. „Sikerül megnevettetni a nézőt, de valami elvész.”
- A Brooklyni mesét a pandémia alatt írta, ám a munkafolyamatot szinte semennyire nem zavarta meg a járvány, hiszen életének nagy részét négy fal között, az íróasztal felett tölti.
- Forgatókönyvet sokkal könnyebben ír, mint rendez, hiszen az írás sokkal improvizatívabb dolog, mint a dirigálás.
- Nemrég azt mondta, belefáradt, hogy előteremtse a pénzt a filmjeihez, ezért már nem is tervez újat, ott van ugyanakkor Coppola, aki új filmjét, a Megalopoliszt a saját pénzéből készítette. Utóbbi filmje 120 millió dollárba került, míg Allen filmjei ennek a töredékéből, 15 millióból kijönnek.
Mi látjuk először
Júliusban az Index is megírta, hogy Szabó Máté rendezésében kerül színpadra a Belvárosi Színházban debütáló Brooklyni mese, amelyet Woody Allen írt a koronavírus-járvány alatti lezárások idején. A főbb szerepeket Mészáros Máté, Járó Zsuzsa és Schruff Milán alakítja.
Woody Allen a rá jellemző emberismerettel és humorral tárja elénk az emberi kicsinység és nagyság egész tárházát. Nagy büszkeség, hogy előadásunk ősbemutató, a darabot a magyar közönség láthatja először a világon
– áll az Orlai Produkció közleményében.