Betelt a pohár, több száz író bojkottálja az izraeli kulturális intézményeket

Untitled-1
2024.10.30. 18:08
„Nem fogunk együttműködni olyan izraeli kulturális intézményekkel, amelyek bűnrészesek vagy néma megfigyelői maradtak a palesztinok elsöprő elnyomásának.” Ez áll abban a nyilatkozatban, amelyet már több száz író írt alá, s amely a világ irodalmi közössége által a valaha megfogalmazott talán legerőteljesebb elítélő nyilatkozat az izraeli kulturális szektorral szemben, s egyben a legnagyobb elkötelezettség a kulturális bojkott mellett.

Percival Everett, Sally Rooney, Viet Thanh Nguyen, Natalie Diaz, Maaza Mengiste, Max Porter és Ocean Vuong is azon több száz kiemelkedő szerző közé tartozik, akik aláírtak egy nyílt levelet, amelyben azt vállalják, nem működnek együtt „olyan izraeli kulturális intézményekkel, amelyek bűnrészesek vagy hallgatag megfigyelői maradtak a palesztinokat elsöprő elnyomásban”.

Ez népirtás, vélik az írók

levél – amelyet elsőként a LitHub közölt – a világ irodalmi közössége által a valaha megfogalmazott talán legerőteljesebb elítélő nyilatkozat az izraeli kulturális szektorral szemben, s egyben a legnagyobb elkötelezettség a kulturális bojkott mellett:

Ez népirtás, ahogy azt vezető szakértő tudósok és intézmények hónapok óta mondják. Az izraeli tisztviselők egyértelműen Gáza lakosságának felszámolására, a palesztin államiság ellehetetlenítésére, és a palesztin területek elfoglalására irányuló motivációikról beszélnek. 

A nyilatkozatban azt is rögzítették, hogy a kultúra ezen igazságtalanságok normalizálásában alapvető szerepet játszott. 

A világsztár írók úgy vélik, van egy szerepük, s jó lelkiismerettel nem léphetnek kapcsolatba izraeli intézményekkel anélkül, hogy ki ne kérdeznék őket a faji megkülönböztetéssel való kapcsolatukról. Állásfoglalásukban számtalan dél-afrikai szerző mellett is kiállnak, s őket is képviselik a faji megkülönböztetések elleni küzdelemben, ezért az alábbi döntésre jutottak:

„Nem fogunk együttműködni olyan izraeli kulturális intézményekkel, amelyek bűnrészesek vagy néma megfigyelői maradtak a palesztinokat elsöprő elnyomásnak.”

Továbbá olyan izraeli intézményekkel – beleértve kiadókat, fesztiválokat, irodalmi ügynökségeket és kiadványokat – sem kívánnak a jövőben kooperálni, amelyek:

  • bűnrészesek a palesztin jogok megsértésében akár diszkriminatív politikai gyakorlatokkal, vagy akár azzal, hogy próbálják igazolni az izraeli megszállását, vagy népirtását, illetve
  • soha nem ismerték el nyilvánosan a palesztin nép nemzetközi jogban rögzített elidegeníthetetlen jogait.

A levelet a világ szinte minden jelentős irodalmi díjának többszörös nyertese és döntősei írták alá – a Bookertől a Pulitzerig, a National Book Awardtól a Női Szépirodalmi Díjig –, és cselekvésre való felhívással zárul mindenki számára.

Ha ezekkel az intézményekkel dolgozunk együtt, azzal ártunk a palesztinoknak, ezért felkérjük írótársainkat, fordítóinkat, illusztrátorainkat és könyves szakmában dolgozó munkatársainkat, hogy csatlakozzanak hozzánk.

Az írók továbbá kiadóikat, szerkesztőiket és ügynökeiket is felszólították, hogy ők is csatlakozzanak állásfoglalásuk mellé, „saját szerepvállalásunk és erkölcsi felelősségünk elismerésében, és hagyják abba az izraeli állammal és a bűnrészes izraeli intézményekkel való együttműködést”.

A nyilatkozatot mások mellett Fatin Abbas, Taiba Abbas, Nuzhat Abbas, Yassmin Abdel-Magied, Amy Abdelnoor, Omar Abed, Jordan Abel, George Abraham Pi Adames, Susan Abulhawa, Sophie Anserson, és Jennifer Atkins írták alá.

(Borítókép: Sally Rooney, Judge Natalie és Max Porter. Fotó: Simone Padovani / Awakening, Kate Green, Roberto Ricciuti / Getty Images)