Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMZsidó színházi specializációt indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben valósul meg.
Az új specializáció az EMIH kezdeményezésére jön létre a Színház- és Filmművészeti Egyetem közleménye szerint azzal a céllal, hogy a Baross utcai Firgun Házban nyíló zsidó színház számára „olyan színművészeket képezzenek, akik nemcsak a zsidó kultúrát és színházi hagyományokat ismerik behatóan, de héber és jiddis zsargon nyelvismerettel is rendelkeznek.”
A programra héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek az érdeklődők, mivel a héber nyelv, valamint a zsidó kultúra oktatását a Milton Friedman Egyetem az alapoktól biztosítja.
A fenntartó alapítványunk örömmel fogadta az EMIH megkeresését, hiszen a színházművészet gazdagodik akkor, amikor kisebbségi és többségi kultúrák együtt dolgoznak a színpadon. Az SZFE szívesen vesz részt ebben a kezdeményezésben, és hisszük, hogy termékeny együttműködés veszi kezdetét a két hazai és a kiválasztott izraeli egyetem között a budapesti játszóhely működésének megalapozása érdekében
– nyilatkozta Sepsi Enikő, az SZFE rektora.
Az osztályvezetők között van Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója és Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke, az oktatásban pedig mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező.
Az egyetem közleménye szerint a zsidó színházi specializáció három ismeretköri elemből épül fel:
- az első pillér a zsidó színházművészet elméleti képzése, amely magában foglalja a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását,
- a második alappillér a héber nyelv oktatása,
- a harmadik elem pedig a gyakorlati képzés, amely alatt a hallgatók héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7–10. félévben, a magyar nyelvű színészképzést követően.
A program szerves részét képezi a nemzetközi tapasztalatszerzés is, hiszen a hallgatóknak a 6–7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni.