Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- nemzeti könyvkultúra-kuratórium
- törvénymódosítás
- gál katalin
- nyáry krisztián
- könyvszakmai tanács
- irodalom
- könyvek
Aggódik a szakma a törvénymódosítás miatt, őket senki sem kérdezte meg
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Amint arról korábban beszámoltunk, az Index birtokába került – az új kulturális és innovációs miniszter, Hankó Balázs által jóváhagyott – az „egyes kulturális tárgyú törvények és rendeletek módosításáról” szóló előterjesztés, ami egyértelművé teszi, hogy a Csák János – korábbi miniszter – által forszírozott új, átfogó kulturális törvény végképp a múlté.
Ezek között szerepel az a módosítás, amely az előterjesztés szerint 2025. január 1-jén lép hatályba. A módosítás létrehozza a – még Csák János által kitalált – Nemzeti Könyvkultúra-kuratóriumot, amely „a miniszter könyvszakmai tanácsadó testületeként hozzájárul az egységes, értékelven működő települési könyvellátás megteremtéséhez”.
Senki sem hallott róla
Az ügyben Gál Katalin, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) elnöke és Nyáry Krisztián, a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatója nyilatkozott az Indexnek. Gál Katalin szerint a fenti mondat szép, eddig még sehol nem hallott róla, de érzése szerint azt is sugallja, hogy az ügyben erős egyeztetés zajlik a kultúra szereplőivel.
Ha van ilyen könyvtanácsadói kuratórium, akkor velünk, vagyis a szakma szereplőivel egyeztetve konzultációnak kellene folynia, hogy mit értünk rajta, kik lesznek a tagok, hogyan határozzuk meg. A MKKE-t azonban senki nem kereste meg ezzel a tematikával, ami azért furcsa, mert a szervezet tagsága a magyar könyvtermés több mint 90 százalékát szolgáltatja. Ebből kifolyólag lehetséges, hogy némi közünk azért lehetne a témához
– fogalmazott Gál Katalin, aki arról is beszélt, hogy ő is az Indexen olvasott először a módosításról, a cikkre már többek figyelmét felhívta. Az eddigi visszajelzések alapján egyelőre ők is tanácstalanul állnak a módosítás előtt, azon tanakodva, mi lehet ez.
Nem tudják, mi lesz belőle
Nyáry Krisztián lapunknak elmondta, hogy a módosításról még ő sem hallott, a könyves szakmában sem terjedt el ez a hír, amelyről először az Indexen olvasott. A témával kapcsolatban elmondta, hogy idén már volt egy törvénymódosítás, az árkötöttségi törvény, amelyet a kormány az üzleti év alatt vezetett be.
Aggódom, hogy a mostani törvénymódosítás esetében ugyanígy állunk. Nem tudjuk, mi lesz, ha egyáltalán lesz belőle valami, mert első ránézésre ez még a Csák-féle törvénytervezetből van
– jegyezte meg a Líra Könyv Zrt. kreatív igazgatója, majd hangsúlyozta, hogy Magyarországon a könyves szakma az egyetlen a kulturális intézményrendszerek közül, amelynek csak egy érdekvédelmi szervezete van.
A MKKE a könyves szakma mintegy 90 százalékát lefedi, így adja magát, hogy velük kell egyeztetni.
Gál Katalin hozzátette, hogy november van, és ha a módosítás januárban életbe lép, azt még parlament elé kellene vinni, arról nem is beszélve, hogy társadalmi egyeztetésre is szükség volna.
A MKKE elnöke felidézte, korábban volt egy olyan gondolat, amely szerint a kormány úgy segíthetné a könyves szakmát, hogy bizonyos könyveket – meghatározott kritériumok szerint – felvásárol, piaci árréssel, és eljuttatja a magyar könyvtárak számára. Úgy véli, könnyen lehet, hogy ez annak a metaforája lesz. Gyorsan hozzátette, hogy egyelőre erről sem tudnak semmit, „de izgatottan várjuk, mert mindenfajta ilyen kezdeményezés javítana azon, hogy a könyvek példányszáma növekedjen, és biztos vásárlók legyenek”.
Az ügyben megkerestük a Libri–Bookline Zrt.-t is, Magyarország egyik legnagyobb könyvértékesítő vállalatát, de nem kívántak nyilatkozni.
Starcz Ákos, az Indexet kiadó médiacsoport igazgatósági tagja az Index.hu Zrt.-től és az Indamedia csoporttól függetlenül működő Libri–Bookline Zrt. igazgatóságának elnöke.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)