Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- ii. budapest ballet grand prix
- balett
- kiss jános
- müpa
- nemzeti táncszínház
- magyar táncművészeti egyetem
Ismét a világ legjobbjai gyűlnek össze Budapesten, megmutatják, mit tudnak
További Kultúr cikkek
- Az egyik az embereknek mesélt, a másik nem kímélte az olvasókat
- Megvan, ki lesz a Csokonai Nemzeti Színház új művészeti vezetője
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
A Nemzeti Táncszínházban és a Müpában zajló II. Budapest Ballet Grand Prix 2024. november 17-én, hétfőn a Meet the Jury eseménnyel kezdődik, és november 22-én, pénteken gálával zárul. Az esemény vendége lesz többek közt a New York City Balett prímabalerinája, a Broadway ünnepelt művésze, Megan Fairchild, valamint a zsűriben több nagy név mellett Frederico Bonelli olasz balett-táncos, a londoni Royal Ballet korábbi első magántáncosa is helyet kap.
Kiss János, az egyetemet fenntartó kuratórium elnöke, a BBGP szervezőbizottságának társelnöke megfogalmazása szerint a regisztrációk lezárását követően eldőlt, hogy a Budapest Ballet Grand Prix mint Magyarország és Közép-Európa új és vezető balettversenye jó úton jár a „márkaépítésben”.
„A Magyar Táncművészeti Egyetemen létrehozott szervezőbizottság két év alatt elérte, hogy az esemény kiállásában, nemzetközi hírértékében és a jelentkezők számában is szintet lépjen. Mindez azért fontos, mert így az egyetem hallgatóinak lehetőségük nyílik hazai környezetben kiemelkedő színvonalú versenyen részt venni” – tette hozzá.
Színpadi lehetőség, sokszínű visszajelzés
A Kossuth-díjas balettművész, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, a világhírű Győri Balett korábbi vezetője szerint sok fontos szempontot lehetne sorolni annak mentén, miért van szükség egy ilyen színvonalú balettversenyre Magyarországon, de az első – mint mindenben – a hallgatók, a fiatal balett- és táncművészek érdeke.
Mint mindenben, ebben az esetben is a hallgatóink szempontját kell figyelembe vennünk, mert a hallgatókért vagyunk, értük dolgozunk, de a verseny esetében mindez a vendégeinket is jelenti. Egyetemi, államilag elismert diplomát adó képzésünk során az egyik legfontosabb szempont, hogy a fiatalok a lehető legtöbb színpadi lehetőséghez és érdemi, sokszínű szakmai visszajelzéshez jussanak.
Kiss János arról is beszélt, amikor életre hívták a BBGP-t, fő szempontjuk volt, hogy komoly nemzetközi zsűri előtt, kiemelkedő tekintélyű szakemberek véleményét és a nemzetközi trendeket megismerve a lehető legszélesebb mezőnyben tudjanak fellépni és versenyezni a fiatalok. „Akik mellesleg már nem is annyira fiatalok, a legtöbb esetben balettművészek. A tanulás, az érdemi előrelépés feltétele azonban mindig a tapasztalatszerzés. Egy ilyen verseny, a II. Budapest Ballet Grand Prix erre kiváló alkalom.”
A korábbi kiváló balettművész mérhetetlenül büszke arra, amit a Budapest Ballet Grand Prix-t szervező csapata eddig elért. Mint fogalmazott, álmában sem gondolta volna, hogy ilyen rövid idő alatt ennyi mindent el tudnak érni. Amikor a verseny ötletét felvetette, maga sem hitte, hogy az egyetemen belüli kis csapattal, szerény lehetőségekkel ilyen messzire jutnak.
Az elmúlt évek, hónapok munkája majd a versenyen mutatkozik meg élesben, de úgy gondolom, rendben vagyunk, és hihetetlen, hogy a verseny milyen szép ívre került. Példaképünk a Prix de Lausanne, ahol minden a versenyzőkről szól. Mi is őket tekintjük a legfontosabbnak. Látom és tudom, hogy a támogatóinknak, munkatársaimnak, a szervezőcsapatnak köszönhetően az idei verseny is erős lesz
– mondta a Kossuth-díjas művész, aki szerint sok mindenben tanulhatnak még Lausanne-tól, de úgy gondolja, hogy már most van pár dolog, amelyben a világ tanulhat tőlük. „Éppen ezért köszönöm a támogatóknak, a kiváló partnereknek, hogy a BBGP-t a meglévő támogatásokhoz mérten is ilyen magas szinten tudjuk megvalósítani.”
Program program hátán
A Budapest Ballet Grand Prix egyik fontos kisérőeseménye lesz a döntő napján, november 21-én, csütörtökön a Nemzeti Táncszínházban 13 órakor kezdődő angol nyelvű workshop, amely arra a kérdésre keresi a választ, miként őrizzük meg egészségünket, miközben a maximumot hozzuk ki magunkból. Más megközelítésben, miként növelhetjük a hatékonyságot a sportban és a művészetekben fenntartható eszközökkel?
Az „Art of Performance – A teljesítmény művészete” szimpózium és könyvbemutató ezekre a kérdésekre adja meg a választ minden olyan érdeklődőnek, aki a sportban, a táncművészetben és más művészetekben vagy akár a mindennapokban szeretné magából kihozni a legtöbbet. Az eseményt Fülöp Ákos sport- és teljesítménypszichológus és egészségfejlesztési szakértő, a Mathias Corvinus Collegium Sport- és Teljesítménypszichológiai Központjának vezetője moderálja, aki alkalmazott szakemberként kilenc sportolót készített fel a 2024-es párizsi olimpiára.
Meghívott sztárelőadó a New York City Balett prímabalerinája, a Broadway ünnepelt művésze, Megan Fairchild, a „The Ballerina Mindset – How to protect your mental health while striving for excellence” debütáló könyv szerzője és Gyurta Dániel olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó, akik a lelki és testi egészség- és teljesítményfejlesztés témakörében osztják meg tapasztalatukat a Budapest Ballet Grand Prix társeseményén.
Az esemény házigazdája, Nagy Tamás, a Holland Királyi Balett társulatának egykori első magántáncosa a karrierváltás kihívásairól, a tánc és sport életminőséget meghatározó erejéről beszél.
Tehetségek tündöklése
Kiss János sok kiváló mesterrel dolgozott együtt pályafutása alatt, sok nagyszerű művészt, koreográfust, tehetséges embert ismer, de a Budapest Ballet Grand Prix kapcsán egy a Győri Balettnél sokszor elhangzó mondat jut eszébe, amely a tehetség fontosságáról szól.
Mindig azt mondtuk, hogy sok minden történik, sok mindent hall és csinál az ember, de amikor kilép a színpadra, akkor egyetlen dolog lesz ott vele: a tehetség. Azt kell ápolni, csiszolni, becsben tartani. Ha a tehetségünket megfelelően kezeljük, akkor nem eshet bántódásunk
– fogalmazott Kiss János, hozzátéve, ezért kezdtek bele a Budapest Ballet Grand Prix megszervezésébe. „Szeretnénk, ha mindenkinek lehetősége nyílna arra, hogy a tehetségét nagyszerű környezetben, komoly szakmai támogatással csiszolja vagy éppen mutassa be. A tehetségek tündököljenek!”
Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz között. A programokról részletesen ide kattintva olvashat.
Ez a támogatott szerkesztőségi tartalom az IVEDO PR Kft. közreműködésével jött létre.
(Borítókép: Horváth Adrienne – Magyar Táncművészeti Egyetem)