Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMBajban van Budapest egyik ikonikus helye, majdnem leégett
További Kultúr cikkek
Cikkünk frissült.
„Kedves Emberek! Múlt éjjel elektromos tűz ütött ki a Műhelyben, és ha Laci nincs ott, és két vödör víz segítségével nem oltja el, akkor leég a Nyitott Műhely. Szerencsére jól viseli a helyzetet, továbbra is akarja, hogy menjenek a programok, ámde a helyzet elég katasztrofális.” Így kezdődik Finta László, a budapesti Nyitott Műhely tulajdonosának Facebook-bejegyzése, amelyet Stánicz Kati jegyez.
Félhomály van, korom és büdös. Most mindennél jobban kellene a segítségetek. Akármilyen formában/módon, mert Laci rettenetesen fáradt, és nem tudja kezelni a helyzetet. Vízvezeték-szerelőre, villanyszerelőre, takarítóbrigádra és festőbrigádra lenne szükség. És mindezek finanszírozására. Kérlek, segítsen, aki tud valamiben! Köszönjük!
– olvasható a bejegyzésben.
Segélykérés, adománygyűjtés
A bejegyzés hatására elképesztő összefogást érzékelni a közösségi médiában. Valósággal özönlenek a posztok, amelyekben írók vagy irodalomszerető emberek egyrészt sajnálatukat fejezik ki, másrészt adománygyűjtésre buzdítanak.
Ezt teszi mások mellett Petőcz András író is, aki nemcsak saját, de különböző irodalom tematikájú csoportokban is arra hívja fel az emberek figyelmét, hogy segítsenek. Juhász Anna irodalmár szintén összefogásra buzdít a közösségi médiában.
Szeifert Natália író is a Facebookon szólította meg az embereket, egyebek mellett ezt írta : „Hála Finta Lacinak, hogy időben észrevette, hogy eloltotta, és egyáltalán… Annyi mindenért hála, hogy felsorolni is nehéz lenne. Részemről például azért, mert a Nyitott Műhelyben mindig otthon lehetek – ez nagy dolog, ritkán adatik meg az embernek, hogy több otthona legyen. Az sem semmi, ha egy van.
A Nyitott Műhely helyrehozásához minden támogatás jól jön, én ma bedobtam minden készpénzemet a helyszíni gyűjtőbe, de arra kérlek benneteket, hogy ha lehet, ti is segítsetek ennek a csodálatos helynek regenerálódni.
A Hévíz folyóirat is beállt az adománygyűjtők sorába. Mint írják, bemutatóik állandó helyszínét, a Nyitott Műhelyt komoly tűzkár érte. „Kérjük, ha tehetitek, támogassátok a helyreállítási munkákat adományaitokkal.”
A közösségi médiában megindult összefogást látva, de a hétköznapokban is azt tapasztaljuk, hogy a Nyitott Műhely valóban sokak számára fontos hely. Az Index többször tudósított onnan különböző kulturális programokról – ilyen volt a Látó szépirodalmi folyóirat budapesti lapszámbemutatója is, ahol a 2023-ban, 64 éves korában meghalt Kovács András Ferenc Kossuth-díjas költőre emlékeztek. Vagy legutóbb, amikor telt házas irodalmi esten Petőcz András József Attila-díjas író Szakonyi Károly Kossuth-díjas íróval beszélgetett.
Ezért sem lepődünk meg azon, mennyi személyes poszt született az elmúlt néhány órában. Csak néhány jelző, a teljesség igénye nélkül: a magyar irodalom szívcsakrája, a kortárs irodalom otthona, egyedülálló kulturális tér, Budapest legbefogadóbb és legnyitottabb helyszíne.
Cikkünk frissült (2024. december 15., 12 óra 33 perc).
Finta László, a Nyitott Műhely vezetője legfrissebb Facebook-bejegyzésében adott helyzetjelentést. Mint írja, nagyon sűrű a mai nap, és arról is beszámolt, hogy hétfőn este, vagyis 2024. december 16-án pedig Hévíz lapbemutató tartják meg, főzéssel egybekötve, közvetlen a forgatást követően.
Kissé félhomály van még, de a legtöbb áramkör visszajött (feléledt), tudnak zenét hallgatni, vetíteni a zeneszerzők, megy a fűtés, a mosógép, a mosogatógép. Csak az idő kevés, időnként tudok beszúrni takarítást, ilyesmit, de ez teljesen eseti, ezért nehéz még bármit delegálni.A tegnapi Kalligram Karácsony is egész szépen lement, tiszta korom volt ugyan az arcom, de kifejezetten kedves gesztus adódott ebből, többen így fotózkodtak velem.Villanyszerelőnk is lett, (drága Zilahi Anna hozta el), át fogja nézni az egész rendszert, hogy nem fordulhasson elő hasonló eset!Köszönöm a sok-sok segítséget, utalást, felajánlást, meghálálhatatlan!
– fogalmaz a Nyitott Műhely vezetője, hozzátéve, ez a három nap ilyen sűrű, de aztán már szabadabb lesz a napközbeni időszak. „Azért írom ezt, mert nagyon sokan ajánlottatok tevőleges segítséget is, viszont ezt meg kell szerveznem, végig kell gondolnom. Bízzatok bennem, most még eléggé fáradt vagyok, de lassan visszatér belém a lélek!”
Finta László műhelye 2024-ben Pro Cultura Urbis díjat kapott: a Nyitott Műhely Alapítványt a budapesti irodalmi, képzőművészeti, zenei és civil közösségi élet megkerülhetetlen helyszíneként több mint két évtizede működő Nyitott Műhely üzemeltetéséért ismerték el.