Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
További Kultúr cikkek
India egyik vezető könyvkereskedője merészet lépett azzal, hogy kiadta Salman Rushdie Sátáni versek című művét. Csaknem negyven évvel azután, hogy a muszlim radikálisok fatvát adtak ki a szerzőre, a művet pedig istenkáromlónak nyilvánították, és annak árusítását egész Indiában betiltották. Rushdie évtizedekig bujkálva élt, 2022-ben majdnem halálra késelték. A könyv japán fordítóját, Hitori Igarasit meggyilkolták.
„Néhány nap telt el azóta, hogy megkaptuk a könyvet, és eddig nagyon jók a reakciók. Az eladás jól sikerült” – mondta a Bahrisons Booksellers tulajdonosa, Rajni Malhotra az India Times- nak.
Mintha az egyszarvút látná
Egy üzletvezető – nevét nem vállalva – azt mondta, hogy az eladások „nagyon jók voltak”, annak ellenére, hogy az 1999 rúpiás (körülbelül 9 ezer forintos) árcédula indiai mércével mérve borsos. Néhány olvasó ennek ellenére kíváncsi a könyvre.
„Egész életemben hallottam a Sátáni verseket beszélni. Kíváncsiságból szerettem volna elolvasni” – mondta Dilip Sharma, egy 22 éves angol szakos egyetemi hallgató, aki tervezi, hogy beszerez egy példányt a könyvből.
Irreális érzés a könyvesboltban látni, picit olyan, mintha azt az egyszarvút látnám, amelyikről egész életében hallottam, de sosem láttam.
A The Guardian mindemellett azt írja, hogy a Sátáni versek visszatérése haragot váltott ki néhány muszlim szervezetben, amelyek a tilalom visszaállítását kérték, azzal érvelve, hogy a regény „sérti” az iszlám hitet és veszélyezteti a társadalmi harmóniát egy olyan országban, ahol a lakosság 14 százaléka muszlim.
Egyetlen muszlim sem tűrheti el, hogy ezt a gyűlölködő könyvet a könyvesboltok polcain legyen
– mondta Maulana Mufti Shahabuddin Razvi Barelvi, az All India Muslim Jamaat országos elnöke. Az amerikai-brit állampolgársággal rendelkező Rushdie, akit 2007-ben lovaggá ütöttek, folyamatosan azt hangoztatja, hogy a Sátáni versek fikció, és semmi sértőt nem tartalmaz.
@SalmanRushdie 's The Satanic Verses is now in stock at Bahrisons Booksellers!
— Bahrisons Bookseller (@Bahrisons_books) December 23, 2024
This groundbreaking & provocative novel has captivated readers for decades with its imaginative storytelling and bold themes. It has also been at the center of intense global controversy since it's pic.twitter.com/e0mtQjoMCb
Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, 2022-ben az indiai származású brit–amerikai író a New York nyugati részén található Chautauqua Intézet előtti színpadon éppen a szólásszabadságról tartott előadást, amikor egy férfi felment a színpadra, és késsel rátámadt. Több késszúrás is érte, az író életveszélyes sérüléseket szenvedett, s bár szerencsésen életben maradt, az egyik szemét elvesztette.
A szerző Kés című memoárja tavasszal a Helikon Kiadó gondozásában jelent meg. A műben Rushdie az ellene elkövetett gyilkossági merényletet írta ki magából.
(Borítókép: Salman Rushdie 2024. szeptember 21-én Windsorban, Angliában. Fotó: David Levenson / Getty Images)