Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMúzeum lett Oskar Schindler krakkói zománcgyárából, ahol zsidókat alkalmazott és ezzel megmentett őket a haláltól. Vasárnap az irodaépület nyílt meg a látogatók előtt, az érdeklődők Steven Spielberg 7 Oscar-díjjal jutalmazott Schindler listája című filmjének keletkezési körülményeit is megismerhetik.
A gyárépületben szeptemberben nyíló kiállítás Krakkó náci megszállás alatti történelmét és a zsidók üldözésének és meggyilkolásának történetét mutatja be. Az üzem épülete a krakkói történeti múzeum része.
A német Schindler Lengyelország 1939-es lerohanását követően szerezte meg a zsidó munkásokat foglalkoztató krakkói gyárat, amivel milliós vagyonra tett szert. A gyáros 1944-ben 1100 kényszermunkást menekített a lengyelországi Krakkóból a mai Csehország területén fekvő Brünnlitzbe, ahol átvészelték a háborút. Oskar Schindler egyike volt az első három németnek, akiket Izrael a Világ Igaza címmel tüntetett ki.