Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Cikkek cikkek
A közalapítvány 5,6 milliárd forintos vagyonának átruházását a Filmalap (MNF) részére egy július 10-én aláírt szerződéssel tették törvényessé. Információink szerint a Magyar Mozgókép Közalapítvány vagyona a közalapítvány második körben megtalált 3,7 milliárdos tartozása fejében kerülne a Filmalaphoz. Ezt az összeget több hónapos vizsgálat alapján állapította meg a KEHI. Az első körben megállapított tartozás 6,2 milliárd forint volt, amit közpénzből már rendeztek, így állt össze annak idején a teljes 9,9 milliárdos kintlevőség.
A szerződést az MMKA és a Filmalap között július 10-én Andrew G. Vajna filmipari kormánybiztos, a Filmalap igazgatója, Havas Ágnes és az MMKA jelenlegi kuratóriumi elnöke, Kőrösi Zoltán írta alá.
Az alapítók lázadnak
A közalapítvány 25 alapítójából 5 aktív alapító szervezet tiltakozik a vagyon átadása ellen: az aláírók élén Tarr Bélával, a Magyar Filmművész Szövetség elnökével lemondásra szólította fel az egyezmény után a saját kuratóriumát. A 25 MMKA-s alapítóból már hatot (állami stúdiók és filmarchívum) a filmalapos Havas Ágnes képvisel, 4 pedig alig működik. Az 5 lázadó alapító egyébként lefedi majdnem az egész filmes szakmát a Filmművész Szövetség, rendezők, filmvágók céhe és a filmművészek és alkalmazottak szakszervezete révén.
Szerintük az MMKA kuratóriuma szembemegy azokkal a feladatokkal amit az MMKA alapító okirata meghatároz. A lemondásra szólító levelük így szól: "Alulírottak, mint a Magyar Mozgókép Alapítvány alapítói, bejelentjük, hogy megvonjuk bizalmunkat az MMKA Kuratóriumától, annak elnökét és tagjait lemondásra szólítjuk fel. A július 5-i alapítói értekezlet döntése nyomán levéllel fordultunk a Kuratóriumhoz, amiben azt kértük, számoljanak be róla, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán előállt új helyzetben mi a tervük és elképzelésük az Alapítvány jövőjéről. Ezzel egyidőben nyomatékosan felhívtuk a Kuratórium figyelmét arra, hogy az Alapítvány vagyonával kapcsolatos semmilyen döntést ne hozzanak az alapítókkal történő egyeztetés nélkül. Ennek érdekében július 12-re újabb alapítói ülést hívtunk össze, amelyre meghívtuk a kurátorokat. Az ülésen Kőrösi Zoltán a kuratórium elnöke a meghívás ellenére sem jelent meg, ugyanúgy, mint a két megelőzőn sem."
Erre a levélre nem reagált érdemben a közalapítvány kuratóriuma. Az egyezség szövegét is csak külön kérésre juttatták el az alapítókhoz.
Bíróság dönt
Az egyezség most a bíróság előtt van, a tárgyalás szeptember 3-án lesz. A felszólítást aláíró öt alapító ügyvédek útján akar beavatkozni a perbe, és azt kéri a bíróságtól, hogy ne hagyja jóvá az egyezséget, mert az súlyosan hátrányos az egyik félre (az MMKA-ra) nézve. Színezi még a dolgot, hogy az alperes MMKA kurátorokat, köztük az elnök Kőrösi Zoltánt a felperes Filmalap fizeti.
Ha a bíróság jóváhagyja az egyezséget, ez így marad. Ha nem, az MMKA felel a maradék tartozásokért, viszont nála marad a filmvagyon. Mivel a banki tartozások már közpénzből ki lettek fizetve, nem tudni, mekkora az az összeg, amiért még a producerek perelnének, de gyanítjuk, nagyságrendekkel kisebb, mint az a több mint ötmilliárd forint, amennyi értékű vagyont (a hivatalos vagyonbecslés szerint) az MNFA kapna az egyezség alapján.
Az MMKA vagyonának értékelése ugyanis lezárult, piaci értéken összesen 5,4-5,67 milliárd forintra tehető a közalapítvány tulajdonában lévő társaságok és ingatlanok értéke, amit ellentételeznek a pluszban felfedezett 3,7 milliárdos tartozással. A vagyon a Mafilm Filmgyártási és Kulturális Szolgáltató Zrt.-nek (1,9 milliárd) és a Magyar Filmlaboratórium Kft.-nek (248 millió), illetve azok cégeinek és ingatlanainak, többek közt a Róna utcai filmstúdióknak (446 millió) és a Budakeszi ingatlannak az értékét jelenti. Meglepő még a szerződésben, hogy mekkora alapterületen fekszik a labor épülete 40 ezer négyzetméteren (ez így lett 2,9 milliárd forint).
Bár már csak 3,7 milliárdos nem rendezett követelés áll a vagyonnal szemben, Havas szerint az egész vagyon a Filmalapot illeti: "Az a tény, hogy a kormány keretet biztosított az MMKA tartozásainak konszolidációjára a Filmalap számára, nem jelenti azt, hogy ezért nem jár cserébe semmi. Az MMKA tartozásai fejében az MMKA vagyona a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Filmalaphoz kerül, hiszen megvettük az MMKA hatmilliárdos tartozását, így több mint hatmilliárdos követelésünk keletkezett az alapítvánnyal szemben."
Egy külön körben, külön erre a célra kapott hatmilliárdos állami támogatásból rendezte az elmúlt évben a Filmalap az MMKA banki hitellel érintett szerződésekből fakadó tartozásait. Az MMKA 5,039 milliárdos tartozását, ami alapban a producereket terheli, és a harmadik éve, 2010 óta ki nem fizetett, filmekre ítélt állami támogatásból állt össze. (Ez 170 filmes céget és hét bankot érintett.) Emellett van még 1,2 milliárd, banki hitelt nem érintő, szintén megkötött támogatási szerződéseken alapuló tartozás, amit szintén rendeztek.
Producerek titkos határidővel
A mostani egyezmény még egy meglepő fordulatot tartalmaz. Eszerint ha bármelyik producernek elszámolási problémája van az MMKA tartozásai miatt, és eddig nem tette meg a megfelelő jogi lépéseket, annak az egyezmény aláírásától számítva 60 napon belül meg kell tennie, különben nem kapja vissza a pénzét akkor sem, ha egy később indított perben nyerne az MMKA ellen.
Szó szerint: "A Magyar Nemzeti Filmalap vállalja, hogy a jelen egyezség aláírásától számított 60 napon belül elindított peres eljárásokra nézve, abban az esetben, ha azokban a Közalapítvány jogerős bírósági határozattal elmarasztalják, helytáll a Közalapítvány tartozásaiért. Ennek az a feltétele, hogy ezekben a peres eljárásokban a Közalapítvány képviseli magát akként, hogy együttműködik a Magyar Nemzeti Filmalappal."
Erről az egyezségről azonban nem tájékoztatták a szakmát. Még a Producerek Szövetsége sem kapta meg az iratokat a szövetség elnöke szerint. Ha jól számoljuk, a határidő szeptember 10-én jár le.