További Cikkek cikkek
Az adás szerkesztője szerint Frei Tamásnak nem célja, hogy műsorával átfogó képet nyújtson, mivel az egyórás Frei dosszié erre nem alkalmas. Ezért inkább a "különös" és "túlzó" dolgokat emelték ki. A műsorban megszólaló Vágvölgyi B. András újságíró Frei szerkesztési elveivel magyarázta a műsor felemás megközelítését.
Erőszak, szex, gyerekek
A téma súlyát az adja, hogy az anime néhány éve a gyermekek számára készült erőszakos rajzfilmek szinonimájaként került be a köztudatba. 1998-ban az ORTT ugyanis megtiltotta, hogy az RTL Klub a reggeli vagy délutáni műsorsávban vetítse a Dragon Ball című japán rajzfilmsorozatot. Az ORTT indoklása szerint a sorozat lényege a folyamatos öldöklés.
Klikk a képre! |
Az akkori botrányt fokozta, hogy gyerekek aláírásgyűjtést kezdtek a folytatásért, és valaki állítólag öngyilkossággal is fenyegetőzött, ha nélkülöznie kell a Dragon Ballt. Mindez úgy csapódott le a közvéleményben, hogy a távoli országból érkezett rajzfilmeknek valamiféle addiktív hatásuk van. Mindeközben azonban nem esett szó arról, hogy az animénak és a mangának ezen kívül léteznek romantikus, filozofikus, kalandos, partraszállós, sci-fi és mutánsos verziói. Így történhetett, hogy például az Oscar-díjjal vagy a Berlini Filmfesztivál Aranymedvéjével is kitüntetett Chihiro szellemországban című, családi felhasználásra készített animéról a magyar sajtóban olyan fanyalgó írások jelentek meg, amelyek a Dragon Ball-sorozatra alapozva fogalmaztak meg kritikát.
A műfaj legalja
"Ami ide eljutott eddig, az a műfaj legalja" - említette a Pokemon-sorozatot és a Dragon Ballt a Magyar Anime Társaság elnöke, Kertész Kármán. A társaság nyilatkozatában kifogásolja, hogy Frei Tamás meg sem kísérelte eloszlatni a tévképzeteket. Szerintük Frei műsorában "a legfelháborítóbb általánosítások azok voltak, melyek szerint a japán képregények szinte mindegyikében van szex, illetve hogy a japán rajzfilmek általános jellemzője az erőszakosság. Ez olyan, mintha azt mondanánk: az élőszereplős filmek szinte mindegyikében van szex, illetve mindegyik erőszakról és durvaságról szól."
"Szomorú, hogy a magyar köztudatban él az a tévhit, hogy a mangák mind pornográf képregények, az animék pedig mind rendkívül erőszakosak" - folytatja a Frei Tamásnak és az Indexnek eljuttatott levél.
"Legújabb rajzfilmjeik már annyira erőszakosak, hogy nemrégiben Magyarországon elsötétítésre ítélték az egyik tévécsatornát, mert véres japán rajzfilmekkel rombolta a gyermekek lelkivilágát" - hangzott el a Frei dossziéban. Az Anime Társaság nyilatkozata emlékeztet arra, hogy az elsötétítést az ORTT nem a film brutális képsorai miatt rendelte el, hanem mert az adó elmulasztotta a képernyőn feltüntetni az előírt "tizenkettes karikát".
Érdekes túlzások
"A mangának több évszázados története van. Az egyórás műsortól nem várható el, hogy átfogó legyen" - indokolta a súlyozást és a hangvételt Kertész Éva, aki az Afrikában forgató Frei Tamás helyett válaszolt kérdéseinkre. A Frei dosszié szerkesztője szerint műsoruk olyan témákkal foglalkozott, amik "különösek a magyar néző számára".
Klikk a képre! |
A műsor nem mulasztotta el figyelmeztetni a nézőket, hogy a manganézegetés függőséget okoz. "Jelenleg majdnem kétszáz magyar diák tanul Japánban és szinte gyerekes módon ők is mangát olvasnak" - hangzott el a Frei dossziéban
Ghost in the Shell
Vágvölgyi B. András, a Magyar Narancs egykori főszerkesztője, a kortárs japán kultúra sajátosságaival foglalkozó könyv, a Tokyo Undergorund szerzője Kertész Kármán szerint a műsorban úgy nyilatkozott, "Japánban minden mangában kell lennie szexnek". Vágvölgyi az Indexnek elmondta, "léteznek műsorok, amik a furcsaságra mennek rá". Vágvölgyi szerint Frei Tamás a saját szája íze szerint vágta össze a megszólalásait. "Kértem tőle, hogy még a sugárzás előtt megnézhessem a műsort, de megállapodásunk ellenére ez nem történt meg" - mondta az Indexnek Vágvölgyi. "Nekem ráadásul nem volt beleszólásom abba, hogy Frei mit olvasott ki a 400 oldalas könyvemből".
"Valószínűleg kevésbé ismerem az animékat, mint az, akik mást sem csinálnak, csak ezzel foglalkoznak, de a könyvemben is írtam, hogy a manga több, mint a hentai (az erotikus képregény)" - mondta az újságíró, példaként megemlítve a Magyar Televízióban is bemutatott, filozofikus Ghost in the Shell című klasszikust.