Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Cikkek cikkek
Ralph Fiennes új filmje, Az elszánt diplomata (The Constant Gardener) nemrég három kategóriában is a legjobb lett a brit függetlenfilmes díjkiosztón (BIFA-British Independent Film Awards). A szakmabeliek már a mozi lehetséges Oscar-jelöléséről suttognak.
Az özvegyember bevadul
Fiennes és Weisz Az elszánt diplomatában
Az Isten városával berobbant brazil rendező, Fernando Meirelles politikai thrillert forgatott John Le Carré nagysikerű bestselleréből. A történetben Fiennes Justin Quayle-t, a törvénytudó, engedelmes külügyi szakembert játssza. Boldogan él fiatal feleségével, Tessával (Rachel Weisz), a politikai aktivistával. Quayle élete azonban fenekestül felfordul, amikor Észak-Kenya egy távoli csücskében a terhes Tessát brutálisan meggyilkolják. Tessa útitársa, egy orvos nyomtalanul eltűnik, és minden jel arra utal, hogy szerelmi gyilkosság történt.
A brit külképviselet emberei biztosak abban, hogy a halkszavú Quayle rájuk bízza majd a nyomozást, de tévednek: Justin elindul, hogy akár életét is kockáztatva kiderítse, kik felelősek a nő haláláért. Quayle persze azt is tudni akarja, valóban hűtlen volt-e hozzá az asszony. A film rögtön a gyilkossággal indít, Quayle a nyomozás során emlékezik vissza Tessára, és a nézővel együtt egyre többet tud meg a lányról, egyre jobban megismeri halott feleségét. A sztoriban a szerelmi szál mellett ugyanilyen erős a gyógyszeripari összefonódások és bűnök bemutatása, így lesz politikai thriller a családi drámából.
Az év legjobb filmje?
A filmet nyár végén mutatták be Amerikában, Angliába november 11-én érkezett. A kritikusok lelkesen fogadták: Kirk Honeycutt, a Hollywood Reporter szakírója méltatta a brazil rendező egyéni látásmódját, akinek "látványos, gerilla-stílusa meglepően jól fordítja vászonra John Le Carré regényét".
Roger Ebert, a Chicago-Sun Times nagyhírű kritikusa szerint Az elszánt diplomata "a 2005-ös év egyik legjobb filmje". Az angol Peter Bradshaw pedig így indítja Elszánt diplomata-kritikáját a Guardianben: "Vannak olyan filmek, amikre nagybetűkkel rá van írva, hogy az Oscarért versengenek majd. John Le Carré 2001-es regényének megfilmesítése grandiózus, szinte operaszerű lendületű film lett, heves, szenvedélyes színészi játékkal, amiért a jövő év elején a főszereplők valószínűleg egy egész zsák díjat vihetnek haza."
Az elszánt diplomatát még a 2006-os Oscar-gála előtt, január 12-én bemutatják a magyar mozik.
A három díjat is besöprő Elszánt diplomata mellett az est másik nagy győztese Neil Marshall kisköltségvetésű horrorja, a The Descent (Alászállás) volt: Marshall a lejobb rendező, Jon Harris vágó pedig a legtechnikásabb szakember díját vihette haza. A The Descent barlangászlányokról szól, akik gyanútlanul lemerészkednek a föld gyomrába, ahol aztán egyre borzalmasabb dolgok történnek velük.
A britek szerint Oliver Hirschbiegel második világháborús mozija, A bukás - Hitler utolsó napjai lett 2005 legjobb külföldi független filmje.
Idén nyolcadszorra rendezték meg a brit függetlenfilmes fesztivált. A londoni Hammersmith Palais-ben tartott estélyen Imelda Staunton, Vanessa Redgrave és a rendező Ken Loach (Még egy csók) is adott át díjakat, bár a gála sztárjai, Ralph Fiennes és Rachel Weisz nem jöttek el.