Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Cikkek cikkek
Hideg nyomon
Ben Affleck végre bebizonyította, hogy ott a helye Hollywoodban. Nem színészként, rendezőként. A Hideg nyomon Chandler-krimiket megszégyenítő alapossággal merül alá Boston esőáztatta sikátorainak bűnös mocskában. Két ballonkabátos magánnyomozó (a rendező öccse, Casey Affleck, és Michelle Monaghan, aki már a Durr durr és csókban is rajongott a puhafedeles ponyvákért) egy elrabolt gyermek ügyében nyomoz a lepusztult munkásnegyedben, és ez a kritikusok szerint legalább olyan jó, mint Scorsese Téglája. A Hideg nyomont a nézők 8 pontosra osztályozták az IMDb-n, a Rotten Tomatoeson 93 százalékon áll (ugyanitt a Pearl Harbor sztárjának előző filmje, a Füstölgő ászok csak 26-ot kapott). A New York Post szerint a film "csavaros neo-noir", a seattle-i The Strangerben pedig azt írják: "Úgy mutatja be Boston fullasztó atmoszféráját, hogy azt a profi rendezők is megirigyelhetnék." A 19 millió dollárból forgatott film jelenleg 20 milliós bevételnél tart, és tizenkét díjat söpört be. Amy Ryan, aki az elrabolt kisgyermek anyját alakítja, elhozta többek között a New York-i, a Los Angeles-i és a washingtoni filmkritikusok díját, a két maffiaváros (Boston és Chicago) újságírói pedig Ben Affleck rendezői tehetségét ismerték el.
Franklin, a teknős
Két év késéssel hozzánk is befutott a franciák állatos mesefilmje, amit a tíz év alattiak végre úgy nézhetnek végig, hogy nem értetlenkednek folyton a felnőtteknek szóló kikacsintások miatt, mint mikor a Dr. Bubót pörgeti a lejátszó. Igaz, az elején némi magyarázatra szorulhat, hogy teknőcapuka miért nőtt nagyobbra a Robin Hood-kalapos medvebocsnál, és miért ugyanolyan magas egy róka, mint a címben szereplő páncélos hüllőfi, de ha a kezdeti nehézségeken túlesnek a szülők, akár át is vonulhatnak a szomszéd terembe megnézni Ben Affleck noirját. Franklin, a tini nindzsa teknőcök békeharcos kiadása hat évadnyi rajzfilmsorozat és három dvd-megjelenés után először szerepel másfél órás mozifilmben. Az állatkölykök, miután a beteg teknőcnagyitól kapnak egy varázslatos medált, amivel megtalálhatják az elveszett kincset, kalózjelmezbe öltözve nekivágnak az ismeretlennek. A hazai forgalmazók pedig hátradőlhetnek, mert a Nemzet aranya 2 és az Indy 4 közötti időszakban biztosan vevő lesz erre a rajzfilmre a kincskeresésre fogékony gyerekhad.
Casting minden
Tímár Péter rendelt filmjét igazi közönségfilmnek szánják, ami biztos, Oláh Ibolya nem fut benne hátrafelé, és a Tv2-s szponzorálás miatt a kereskedelmi tévézés kritikáját sem adják. A Csinibaba rendezője Kern Andrást váltotta a rendezői székben, és gyorsan át is írta egy pörgős, zenés, ifjúsági filmre. Hogy akkor miért készült el a film? Mert Losonczi Gábor gondolt egyet a hitvesi ágyban: ő filmet szeretne készíteni a Megasztár különleges sorsú szereplőjével, Oláh Ibolyával. A megasztáros lány történetét szerintem mindenki ismeri, amihez még leigazolták Kern Andrást, aki egy valaha volt neves zeneszerzőt, jelenlegi bárzongoristát alakít. Nyolcvanmillió forintos hiánya ugyan van még a produkciónak, de bíznak benne, hogy a nézettségükkel behozzák ezt a pénzt. A fiatal főiskolások mellett, akik a megasztárosokat alakítják, a műsor producerét Vallai Péter alakítja, aki Kulka János helyett került képbe, de láthatjuk Scherer Pétert és Kútvölgyi Erzsébetet kisebb szerepekben. Nagyobbakban a megint buta szőkét, bár ezúttal buta újságírót alakító Oroszlán Szonját és a szinte saját maga pizzafiús változatát alakító Puskás Pétert.
4 hónap, 3 hét, 2 nap
A tavalyi év legnagyobb fesztiválsikerét érte el Christian Mungiu abortuszról szóló filmje: Cannes-ban tavaly elnyerte a fődíjat, az Arany Pálmát és a FIPRESCI-díjat is, az Európa Filmdíjat is, valamint a legjobb külföldi film kategóriájában Golden Globe-ra jelölték. Összesen 12 díjat nyert és 8-ra jelölték a filmet, és ez képviseli az Oscar-versenyben Romániát. Az egy szobában élő két diáklánynak illegális abortuszműtétet kell leszervezniük Ceauescu uralmának utolsó éveiben. A rendező eredetileg egy olyan filmet akart készíteni, ami több nézőpontból mutatja be a kommunista Romániát, majd végül ennél az egy tragikus történetnél maradt. A 600 ezer eurós költségvetéssel készülő film a Rotten Tomatoeson 94 százalékot ért el, ezért érthető, hogy szinte mindenki rajongva beszél a filmről és a színésznőről, ezért egy negatív kritika mondatát idéznénk: "Túl sok intellektus, nem elég szív."