Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Cikkek cikkek
A stáblistán "meghívott rendező"-ként szereplő Quentin Tarantino viszont szintén otthon maradt. A híresztelések szerint Tarantinót, mint tavalyi zsűrielnököt zavarta, hogy a fesztiváligazgató "esztétikai szempontokra" hivatkozva megkérdőjelezte, hogy a Fahrenheit 9/11 jogosan kapta-e a 2004-es fődíjat.
Főszerepben a bluebox
De térjünk vissza a sajtótájékoztatóra. Rodriguez arra a nyitókérdésre, hogy nemsokára gyerekei keresztanyjának, Salma Hayeknek köszönhetően, aki a fesztivál idei zsűritagja, akár Arany Pálmával a kezében nyilatkozhat, ezt válaszolta: "Inkább abban reménykedem, hogy nem fog negatívan diszkrimálni. Az ilyesmiben nagyon szigorú."
A sajtótájékoztató elején aztán az egész stáb a film digitális képi világát kezdte magasztalni. Clive Owen aki, mint minden színész a filmben, zöld háttér előtt játszott "teljesen meg volt döbbenve" a végeredményen. Michael Madsen is áradozott: "fantasztikus, felejthetetlen, még nem láttam ehhez foghatót". És a képregények legnagyobb élő legendája, a Sin City eredeti szerzője Frank Miller is csatlakozott hozzájuk: "Amikor láttam, nem hittem el, hogy ezt mi csináltuk."
"Mikor Madson és Willis az egyik jelenetben egy autóban vannak, valójában két ládán ültek, és egyikük forgatta a kormányt - hozott fel egy példát a forgatásról Rodriguez. - De közben emberként, színészként voltak jelen, s így könnyen létrejött köztük a kapcsolat." "A környezetet képregényekből amúgy is ismertük, nem volt nehéz hozzáképzelni - magyarázta Jessica Alba. - Ráadásul egyes jeleneteket egy az egyben át is ültettek a könyvből, nem is volt szükség akkora fantáziára a beleéléshez."
Támadnak a gyerekek!
Aztán egyszer csak felcsattant: "Különben is szeretném látni azt a gyereket, aki Supermannek képzelve magát kiugrik az ablakon." Erre az asztal széléről megszólalt Madsen: "Bocs, de most láthatsz. Gyerekkoromban Supermanként gyakran ezt csináltam."
Tarantino, az ihletforrás
Aztán a fesztiválról hiányzó Tarantinóról érkezett egy kérdés: "Hogy került a stábba?" "Francis Ford Coppola megjelent egyszer a forgatáson - mesélte Rodriguez , - és mikor meglátta a stúdiót, felkiáltott: mindig is ezt szerettem volna, egy olyan környezetet, ahol rendezők és színészek együtt kísérleti filmet csinálnak. Ekkor döntöttem el, hogy meghívom Tarantinót."
A "meghívott rendezőről" távollétében is beszéltek, persze szuperlatívuszokban . "Amíg nem volt jelen, addig is jó volt, de csak egy tisztán egészséges alkotói légkör - magyarázta Owen, aki a hajdani fotóriportert játssza a filmben -, de amikor becsöppent Tarantino, a jelenléte olyan volt, mint egy új ihletforrás."
Innen már nem volt megállás, a színészek elkezdték egymást szemtől szembe is dicsérgetni: Brittany Murphy arról beszélt, hogy Mickey Rourke-nak ez élete legjobb szerepe. Ugyanis egy teljesen eltorzult arcú, bosszúálló gengsztert játszik. De Rourke hozzátette, "Inkább olyan kecsesen szeretnék járni, mint Jessica".
Lesz folytatás
Rodriguez végül kész tényként beszélt a film folytatásáról. Hogy pontosan mely Frank Miller-könyvekből fog készülni, azt nem tudta vagy nem akarta elárulni, de a színészek nagyrésze megmarad.
"Uram, nem adná kölcsön a kameráját?" - szólt oda az egyik tévé operatőrnek, utalva arra, hogy akár most is elkezdhetné a forgatást. Persze elhangzott a kérdés, hogy a most rendkívül eredetinek ható képi világ, ha megismétlődik, nem válik-e unalmassá, de a jelenlévő stáb válasza erre egy egyértelmű "no" volt.