Ki a legjobb Batman-ellenség?

2008.08.09. 16:49

A filmtörténet nem a hősök ellenfeleiről szól, mivel általában ők a rosszak, és így nehéz velük azonosulni. Az eddig 2,3 milliárd dollárt hozó Batman-franchise azon sorozatok egyike, ahol kifejezetten menő gonosznak lenni, és Bruce Wayne-t szívatni. Igazán tökös szuperhőssé nem a ruha és a különböző fegyverek tesznek, hanem az ellenfelek. Legyen minél őrültebb, különlegesebb és okosabb, ideális esetben meg szexi is. Összegyűjtöttük Batman ellenfeleit, hogy kiderüljön, ki a legjobb.

Joker

Mindenki tudja, hogy Batmannek egy igazi ellenfele van, és ez Joker. A mozitörténelemben hárman formálták meg: 1966-ban Cesar Romero lila öltönyben, zöld hajjal keltette életre a pszichopata bohócot, amit 1989-ben Jack Nicholson teljesen a saját arcára alakított át a harsány nevetésével és a különleges fejmozgásával. Tim Burton galád módon megölte Jokert, mert az adaptáció azt követelte meg. Nála Joker ölte meg Bruce Wayne szüleit, míg Nolannél Joe Chill tette ugyanezt. Chrisopher Nolan előbb a hagyományos Batman-képet rajzolta át, egy agresszív, dühös, sötétben élő Denevérembert hozott létre, aztán az új részben hozzányúlt az addig érinthetetlen Joker-karakterhez is. Az erről szóló első híreknek sok rajongó nem örült, mindez megváltozott viszont, amikor megjelentek az első képek az új, szétvágott szájú, elkent arcfestésű Heath Ledgerről. A képregényben Batman soha nem öli meg Jokert, mert a jó és a rossz egyensúlya, illetve a Denevérember-mitológia csak kettejük létezésével tartható fent. Christopher Nolan ezért is hozta vissza az örök ellenséget, hogy átírja Jokert, aki a poénjai mellett egy elmebeteg gyilkos. Heath Ledger sok mindent átvett Nicholsontól, de még őrültebb, már nem szimpatikus és humoros, hanem kegyetlen. A forgatás után nem sokkal gyógyszer-túladagolásban elhunyt színész állítólag annyira a szerep hatása alá került, hogy orvoshoz kellett küldeni.

Kétarc

A sötét lovagban újra felbukkan a Batman-ellenfelek másik híres alakja, Harvey Dent, a fehér lovag, aki sikeres államügyészből lett gyilkos. Az 1995-ös Mindörökké Batmanben szinte egyből Kétarcként láthatjuk, míg Christopher Nolan megmutatja az átváltozást is, így végül a legújabb film három az egyben megoldással Batman, Joker és Dent sorsát is végig követi. Tommy Lee Jones kedélyes balek volt, aki poénból dobta fel a pénzt, míg Aaron Eckhartnál megértjük a motivációit, lehetősége nyílik a változást megmutatnia. A kettő közötti alapvető különbség, hogy Nolannél nem öl ártatlanokat, csak bosszúból. Tim Burton első Batman-filmjében Billy Dee Williams (Lando Calrissian karakterével vonult be a filmtörténetbe) volt Harvey Dent, és ha a kócos rendező kapja a harmadik részt is, talán egy színesbőrű Kétarcot láthattak volna a nézők.

Macskanő

A Batman-univerzum legszexisebb szereplője Selina Kyle igazából ellenség lenne, de állandóan segít a Denevérembernek. A Macskanőt Julie Newmar és Michelle Pfeiffer játszotta a Batman-mozikban, a tényleg macskatestű Halle Berry pedig külön filmet is kapott. A karaktert sokan, sokféleképpen ábrázolták, Tim Burtonnél szende titkárnőből lett domina, Frank Miller híres Első évében viszont prostiutált volt, mielőtt jelmezes ékszertolvaj vált volna belőle. Ő a végzetes szerelem Batman számára (a magyarul is olvasható Hushban például összejönnek), nem csak Rachel, akit hol Katie Holmes, hol Maggie Gyllenhall alakít.

Madárijesztő

Az egyik legizgalmasabb ellenséget hozta létre Cillian Murphy, akinek már a Batman: Kezdődikben sokkal több feladatot kellett volna kapnia, míg A sötét lovagban épp csak beköszön. Jonathan Crane professzor sokáig kutatta a félelemre adott emberi reakciókat, Nolan első Batmanjében rögtön az egész világot uralná, de nem jön össze neki. 1941 a Wolrd's Finest Comics című kiadványban jelent meg először.

Méregcsók

A világ legismertebb ökoterroristája (Uma Thurman) a rossz emlékű George Clooney-féle Batman és Robinban igyekezett megölni hősünket, de a növények nem voltak olyan harcosak (itt az ő segítőtársa volt Bane, az agyatlan zombi, aki az eredeti történetben nem volt ennyire tapló, és még Batmant is majdnem megölte). Méregcsók 1966 júniusában szerepelt először a képregényben, mint ideális jó nő és végzet asszonya, a magyar rajongók a Hushban láthatták őt viszont.

Mr.Freeze

Minden idők legbénább ellenfelét a jégszívű professzort alakító kigyúrt hóembernek, Arnold Schwarzeneggernek sikerült megmutatnia, aki valami idétlen szkafanderben kopaszon próbálja legyőzni Batmant - a kritikusok egyöntetűen a film legrosszabb teljesítményének ítélték. Dr. Victor Fries 1959-ben a 121. számban bukkant fel, azonban Schwarzenegger valószínűleg örökre elásta a nagy kulturális emlékezetben.

Pingvin

Tim Burton második Batmanjének főgonoszaként Danny DeVito megmutatta, mennyi baj lehet egy kicsi és ronda emberrel, akit kitagad a családja. A filmben végig az érzelmekkel játszik, mert igenis sajnálni kell Pingvint a magányossága és rútsága miatt, hiába egy borzalmas bűnöző. Különös kegyetlenséggel harapott le orrokat a filmben, a trükkös géppisztoly-esernyőit pedig James Bond is megirigyelné.

Ra's al Ghul

Christopher Nolan Liam Neesonnak adta az új Denevérember tanítójának, és első igazi ellenfelének szerepét, aki a Csillagok háborújához hasonlóan megint kardozni tanított valakit. Ra's al Ghul a képregényben is igazi mentor figura, aki csak azért tör időközönként Batman életére, hogy az összecsapások során méltó férjet neveljen belőle egyetlen lánya, Talia al Ghul számára (sok rajongó úgy tartja, kizárólag ő lehetne Batman igazi társa). Elvileg a filmben Liam Neeson életben maradhatott a nagy leszámolás után, Ra's al Ghul ugyanis halhatatlan - feltéve, ha valaki elviszi a földi maradványait a Lázár-vermek egyikébe. Ez a misztikus szál viszont biztosan nem férne bele a Nolan-féle reális Batman-ábrázolásba.

Rébusz

Talán a filmtörténet egyik legjobb ellensége lehetett volna, ha nem az ötlettelen Joel Schumacher rendezi a Mindörökké Batmant. Zöld, kérdőjeles ruhájában Jim Carrey a kedvencét alakíthatja a pszichopata tekintetű, gumiarcú gonosz személyében, aki Vágó Istvánokat megszégyenítő kérdéseket tesz fel Batmannek. A magyarul kiadott Batman képregény-sorozatban ő volt az egyik legstílusosabb gonosztevő. A Sötét lovag, sötét város az erősen korhatáros sztorija miatt lett a rajongók kedvence. Itt Rébusz egy sátánista őrült, aki az ártatlannak tűnő rejtvényeivel egy okkult szertartáson rángatja végig Batmant. Ennek a végén el kell vágni egy újszülött torkát, ezért Rébusz rákényszeríti Batmant, hogy hajtson végre gégemetszést egy csecsemőn, akinek pinponglabdát nyomtak le a torkán. A Sötét lovag, sötét város után a hazai Batman-olvasóknak a Jim Carrey-féle Rébusz csak egy balettjelmezes, visongó idióta volt.