Visszatér a Király visszatér
További DVD cikkek cikkek
Négy óra egyhuzamban
A trilógia befejező darabjának extra változata a mozihoz képest további 50 percre teszi mozgásképtelenné a rajongókat. A kibővített illetve vágószobából megmentett jelenetek a korábbi részekkel ellentétben - így a végkifejlet felé - kevesebbet tesznek hozzá a filmhez, mint amennyire belassítják a cselekményt.
Jackson jobbára kisebb karaktereket húz vastagabbra vagy a történet másodszintű réseit hidalja át, kivéve néhány érdekes momentumot. Ilyen például Szarumán halála, amit a moziváltozatból érthetetlen, miért vágtak ki (utcát, szobrot Christopher Lee-nek!), de Szauron szája is érdekes figura.
Rengeteg apró jelenet menekült meg a könyvből, melyek ugyanúgy nem jelentenek semmit azoknak, akik nem olvasták a trilógiát, sőt néha kifejezetten zavaróak dramaturgiailag is. Az emberré vált tünde Arwen szenvedése például teljes ködben marad (a film azt sejteti, mintha haldokolna a terjedő sötétség miatt, pedig nem is), míg a harcias Eowyn luvnyává degradálódik, aki miután szívszerelme, Aragorn "kidobja", összejön a következő csávóval, akit meglát.
Embert próbáló hosszúságáért cserébe viszont olyan a két lemezre vágott film képe, hogy minden pixelét megnyalhatja, aki elég széles tévén/vásznon látja. Ennyi pénzért rendes házimozi-erődemonstrációt kapnak a szomszédok, a csatajelenetek basszuslöketeit még sokáig emlegetik majd a lakógyűléseken.
Extrák vég nélkül
A pepecselős, szőrszálhasogatós nyolc évig tartó munka eredményét sokan ismerik, a harmadik és negyedik lemezről az is kiderül, hányan, meddig, mit, hol, merre, mivel szenvedtek, hogy a Tolkien-fanoknak soha többé ne kelljen elmenniük otthonról.
Minden háttéranyag kapott magyar feliratot, a kommentárokat leszámítva - ami pedig ott is jól jött volna, ehelyett az éppen mikrofonhoz jutott stábtag vagy szereplő neve kerül a kép tetejére. A színészek kommentárja a legviccesebb, míg a legtöbb érdekesség meglepő módon Peter Jackson és forgatókönyvírói bandájának csevelyéből derül ki.
Az első kiegészítő korongról a Király készítésének kulisszatitkai ismerhetők meg (a WETA-művek kisfilmjei különösen érdekesek a makettekről és a jelmezek háttérsztorijairól), míg a második lemezen az egész trilógia összegzése/számadása kapott helyet. Némileg elüt a többi anyagtól, de Peter Jackson a lemez végén még fejet hajt a tizenéves új-zélandi filmes, Cameron Duncan előtt, akivel a forgatás alatt futott össze egyszer, és sajnos még a befejezése előtt elhunyt rákban.
Ha valaki teljes egészében fel akarja fedezni a négy lemezt, annak rámegy egy egész hétvégéje: az ötször négy órás film után még nyolc és fél órányi extrát kap összesen. Legviccesebb az egészben, hogy érdemes.