További Életmód cikkek
Azt mondanám: "Csikidám!"
Tekintse meg képeinket! |
Párbajozás Tom Jones-ra
Körülbelül harminc breakcsapat és huszonöt robotember versenyzett az E-Klubban vasárnap az országos bajnoki címért a Break Jam BK Battle '04-en, ami a néhány külföldi versenyző miatt nemzetközi versenyként lett meghirdetve. A break és az electric boogie kifejlődésüket tekintve is két külön műfaj, de ugyanahhoz a szubkultúrához tartoznak. Amíg a breaket csapatban táncolják, az electric boogiet egyéniben járják. A Jamen amatőr és profi kategóriában indultak a breaktánccsapatok, a feladat egy koreografált show bemutatása volt, a legjobbaknak végül párbajozni kellett a helyezésekért.
A párbaj a breakversenyek legjobb része: a két csapat egymással szemben feláll, majd a csapattagok egyesével próbálják táncban lenyomni egymást, miközben a többiek mutogatással, a másik stílusának parodizálásával cukkolják az ellenfelet, sőt - és itt jön a katarzis - van úgy, hogy egyszerre négyen-öten is beszállnak, és pörögnek a fejükön egy hatszor hatméteres területen, miközben a közönség felállva üvölt a gyönyörűségtől. A zenét pedig az Afrika Bambaataától a Lords of the Undergoundon át Tom Jonesig tessék hozzáképzelni.
Magyar breakvárosok
A versenyzők az ország minden tájáról érkeztek, Szeged, Győr, Budapest, Szombathely, Kazincbarcika, Tatabánya városok a magyar breakszcéna előretolt helyőrségeinek számítanak, a boogiet Egerben, Pécsett és Mezőkövesden űzik még. Az alább felsorolt csapatnevek többnyire leképezik a kortárs magyar break élmezőnyét, igaz, a versenyen a második generációs öregek (Enemy Squad, Suicidal Lifestyle etc.) nem indultak. A profik versenyében a Possessions (Győr), a Rockin' Underground (Pest), a Superiors (Szombathely), valamint egy olasz csapat, a Megawell került a döntőbe. A harmadik helyért folyó párbajban ugyan az olaszokat kiütötték a hazaiak, de érzésünk szerint Itália youngsterjei jobban nyomták a visszapofázós, heccelős utcai stílust, legalábbis ami a vérmérsékletet illeti.
|
A magyar break kezdete
A versenyzők mellett bemutatkoztak a szervezők is, valamint azok, akik annak idején Fenyő Miklós 1984-es lemezbemutató koncertjén (Jól nézünk Mi-ki), a Párizsi udvarban, az országban elsőként találkozhattak a breakkel. A ma már a harmincas éveinek közepén járó, bevallása szerint százkilós Semperger András úgy pörgött a talajon, mint régen. "Ezt nem lehet elfelejteni, igaz a koronát [fejen pörgés] újra be kéne gyakorolni" - magyarázta az Index tudósítójának az Old School bemutató után Semperger, akivel aztán felelevenítettük a kezdeteket.
Miután a tizennégy éves Sempergerék Fenyő produkciójában fellépő német breaktáncosokat végignézték, elhatározták, hogy ők is ezt fogják csinálni. A táncot Nyugat-Berlinből beszerzett kultvideókról (Breakin'-sorozat, Beat Street) nézték le, a zenei hátteret pedig Arató és B. Tóth segítségével megismert lemezboltokból szerezték be. Egy angolai fiúval kiegészülő öttagú csapat aztán a nyolcvanas évek közepére egyre ismertebbé vált. Állandó fellépői voltak a Petőfi Csarnok hétvégi Csillagfény diszkójának, dolgoztak Zoltán Erikával, de a Pa-Dö-Dö felkérését már visszautasították.
Klikk a képre! |
Végül egy NDK-beli szereplés - az orosz balettosok után jöttek - külföldi szerződést is hozott számukra, de hazatérésükkor kiderült, három tagot behívtak katonának, így meghiúsultak a jövőről alkotott elképzelések. Semperger 1992-ben hagyta abba, éppen ott és akkor, amikor Dj Sterbinszky debütált az Esso diszkóban. A nagy nemzetközi sikereket az ugyancsak a nyolcvanas években kezdő két eletric boogies (Szabó György egyszeres világ-, illetve Kollár István, Steve háromszoros Európa- és világbajnok), és a Sempergerék után érkező második eresztés, az allstar felállásnak (fővárosi és vidéki táncosok) számító, világbajnok Enemy Squad érte el.
'Nem kellett volna bogyózni'
A verseny éjfél után valamivel ért véget, ráadásul minden különösebb felhajtás nélkül. Az E-Klubot már másodszor választották helyszínül a szervezők, ami az összességében maximálisan élvezhető esemény egyetlen hibája volt. Egyrészt, a hely kicsisége miatt mezei néző nem igazán fért volna el, így szinte csak versenyzők voltak jelen. Másrészt a hely idomított ferencvárosi szelleme sem passzolt a hangulathoz. Valószínűleg a biztonságiak sem sokat fogtak fel az egészből, mert a "Nem kellett volna annyi bogyót enni, vazze!" és hasonló szombat éjszakába illő megjegyzésekkel küldték haza a derék magyar breaktáncosokat, nyilván mert mindenki táncolt, és izzadt volt.