Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSanghaj először ünnepli meg a meleg büszkeséget: egy héten át filmvetítések, színházi előadások, konferenciák és beszélgetések szólnak a homoszexuálisok, a biszexuálisok és a transzszexuálisok helyzetéről az ázsiai országban.
Sanghajban azonban nem szerepel a programban a más országokban megszokott melegfelvonulás, mivel a szervezők el akarnak kerülni mindenféle konfliktushelyzetet a városi hatóságokkal.
Kínában még csak tizenkét év telt el azóta, hogy kinyilvánították, önmagában a homoszexualitás nem bűncselekmény, de a téma sokak számára továbbra is tabu.
A rendezvényeket vasárnap ünnepi vacsorával, egy dokumentumfilm vetítésével és több kiállítással nyitották meg, hétfőn pedig a sanghaji homoszexuálisok helyzetéről rendezett beszélgetéssel folytatódott.
A kedd az irodalomé, a hét többi napjain további rövidfilmeket, játékfilmeket vetítenek, színházi előadásokat tartanak, borkóstolót, úszóversenyt és kosárlabdameccseket rendeznek, szombaton pedig nagy buli lesz, amelynek keretében megrendeznek két homoszexuálisok közötti házasságkötést.
Bárok, éttermek, művészeti galériák, egy tornacsarnok és egy uszoda fogadja majd azt a kétezer embert, akiknek a megjelenésére a leszbikus, homoszexuális, biszexuális és transzszexuális szervezetek számítanak.
"Kína leginkább kozmopolita városában szeretnénk megünnepelni a melegek sokféleségét és tehetségét" - mondták el a rendezvény szervezői.
Legutóbb 2005 decemberében próbálták megünnepelni a melegek napját Kínában, de a melegeket fogadni szándékozó pekingi bárt bezáratta a rendőrség.
A rendezők azt kérik az emberektől, vegyenek részt a rendezvényeken, mert ha a program sikeresnek bizonyul, a következő években nagyobb fesztiválok és ünnepségek keretében rendezhetik meg a melegünnepet.