Ki ez a nő?

2015.06.08. 17:26

Idén áprilisban nagyjából 17 millió amerikai ült le a tévék elé, és nézte, hogy a 20/20 című riportműsorban az olimpikonként és bulvárfiguraként ismert 65 éves Bruce Jenner bevallja azt, amivel korábban sokat viccelődtek, spekuláltak, suttogtak:

egész élete eddig egy hazugság volt, Bruce-ként nem igazi és nem teljes életet élt.

Azt mesélte, hogy utálja a kifejezést, hogy egy lány egy férfi testben ragadva, mert ő saját maga. Ő egy személy. Nincsen senkinek a testébe bezárva. Az agya a saját bevallása szerint sokkal nőszerűbben működik, mint egy férfié. Ő is tudja, hogy nehéz az embereknek megérteni ezt, de ez az ő lelke. Nem sokkal később kibontotta a haját.

Kicsit több mint egy hónappal később, Jenner, már a Caitlyn névvel feltűnt a Vanity Fair júliusi számának címlapján. A lap egy 22 oldalas nagyriportot közölt vele, a fényképeket a sztárok fotósaként elhíresült Annie Liebowitz készítette, a fotók pedig – az interjú nyilvánossá tett részleteivel együtt – bejárták a világsajtót. Jennerből nagyon gyorsan ikon lett, roppant nagy figyelmet kapott (nagyobb sebességgel szerzett magának Twitter-követőket, mint az amerikai elnök, Barack Obama), és fog is kapni, miközben a transzneműek jogai az Egyesült Államokban a figyelem középpontjába kerültek.

Értelmező kéziszótár: Transz emberek

Az emberek különféle, széles rétegét lefedő kifejezés azokra, akik nemi identitása vagy nemének kifejezése nem egyezik meg teljesen azzal, ahogyan születésükkor meghatározták azt. Ebbe a körbe tartoznak azok (de nem csak azok!), akik transzszexuális emberként, transznemű emberként, transzvesztitaként / crossdresser emberként, nem-binárisként, dzsender variáns emberként stb. határozzák meg magukat. (forrás: TransCare kutatás, 2014)

Magyarországról nehéz mit kezdeni Jenner döntésének jelentőségével, főleg azért, mert a személyisége szinte teljesen ismeretlen nálunk. Ha valakihez hasonlítani kellene, akkor a sportsikerei és a bulváréletbeli jelenléte miatt talán Növényi Norberthez lehetne.

Jenner a hetvenes években sportolóként tűnt fel, 1976-ban a montréáli nyári olimpiai játékokon megszerezte az aranyérmet tízpróbában, ezzel az amerikai közvélemény a legnagyszerűbb sportolóként hivatkozott rá. Az aranyérem után feltűnt filmekben és sorozatokban is, több-kevesebb sikerrel, az első főszerepéért az 1980-as Zenebolondok című Village People-filmben megkapta a filmtörténelem első Aranymálnáját. A motorosrendőrökről szóló ChiPS-sorozatban hat részig szerepelt, reklámfigura volt, feltűnt a Gyilkos sorokban, majd elkezdett járni olyan tévéműsorokban, ahova csak hívták. Jégtáncoló híresemberek, Celeb vagyok, ments ki innen!, és így tovább. A mai generáció leginkább a Keeping Up With The Kardashians című reality/családi sorozat egyik szereplőjeként ismeri, harmadik felesége ugyanis a Kardashian-lányok anyukája, Kris Jenner volt, így Bruce-nak is feltűnt a műsorban. Az egyre bizarrabb kinézete, a hosszú haja, a visszahúzódó természete miatt sok poén céltáblája lett, de senki sem tudta róla, hogy már egészen gyerek kora óta nőként szeretett volna viselkedni. 

Saját bevallása szerint amikor az olimpiai sikerekről nyilatkozott a tévében, néha melltartó volt az inge alatt, a nemváltáshoz szükséges hormonokat pedig már a kilencvenes évek elején elkezdte szedni, de a harmadik házassága kezdetekor abbahagyta. Idén márciusban szánta el magát az arcműtétre, a Vanity Fairnek azt nyilatkozta, hogy az eredetileg ötórásra tervezett beavatkozás tízórásra nyúlt, ő pedig pánikrohamot kapott közben. Ez volt az első műtétje, amikor célzottan megváltoztatta a kinézetét. A Los Angeles Gender Center egyik tanácsadója megnyugtatta, hogy a pánikot gyakran a gyógyszerek okozzák, az aggódása pedig nagyon is emberi reakció volt.

Jenner változása az amerikai közvélemény egyik különösen érzékeny pillanatának csúcsán történt meg, amikor a transzneműség berobbant a köztudatba és a borzasztó viccek helyett érdemben foglalkoznak vele a kultúriparban és a politikában is. Obama az 2015-ös országértékelő beszédében az első amerikai elnök volt, aki kimondta a „transgender” szót, méghozzá ebben a kontextusban:

Ezért védelmezzük a szólásszabadságot, ezért védjük meg a politikai foglyokat és ítéljük el a nők, vallási kisebbségek, valamint a leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek üldözését.

Az utóbbi évek két kritikailag sikeres amerikai sorozatában is transzneműek a főszereplők: a Golden Globe-ot nyerő Transparentben Jeffrey Tambor játssza az idős apukát, aki egész életében titkolta, hogy valójában más neműnek tartja magát, a női börtönről szóló Orange Is The New Black-ben pedig egy transz színésznő, Laverne Cox játssza a rács mögött a hormonellátásaival küzdő rabot. Coxot azóta szinte piedesztálra emelte a közvélemény, az LMBTQ-közösség amerikai szócsöve lett, a Time a tavalyi, The Transgender Tipping Point (A transzneműség fordulópontja) című cikkét is Cox egyik előadásával kezdi. És ha távolabb lépünk a tévé világától, akkor ott van Jared Leto Oscar-díjat érő szerepe a Mielőtt meghaltamban, vagy a szintén Oscar-díjas Eddie Redmayne következő, transz szerepe a The Danish Girl című filmben, a horvát androgün modell, Andreja Pejic pedig a Vogue első transznemű modellje volt nemrég.

Mindeközben itthon

Miközben Amerikában Barack Obama és a tömegkultúra beemelte a közbeszédbe a transzneműséget, addig nekünk azzal kell megküzdeni, hogy Budapest főpolgármestere szerint a Pride felvonulása nem természetes és visszataszító, bár egy főpolgármester nemtetszése még mindig eltörpül amellett, hogy Kijevben, Ukrajna történelmének második Pride-ján egyszerűen megpróbálták agyonverni a felvonulókat.

A magyar transzneműek helyzetéről érdemes elolvasni a TransVanilla egyesület 2014-es TransCare című kutatását, amiben fontos statisztikák mellett az is kiderül, hogy a magyar egészségügy néha milyen kicsinyesen, lenézően és megalázóan bánik azokkal, akik nem illenek bele a klasszikus heterorendszerbe. A felmérést itt lehet elolvasni.

Jenner coming outja bőven kapott dicséretet és kritikát is, de a várható társadalmi fordulatot leginkább a Daily Beast újságírója írta le a legjobban. Az amerikai beszélgetős műsorok gyakran éltek olcsó, transzneműeket lealacsonyító poénokkal (a moziban sem ismeretlen a jelenség, lásd Másnaposok 2., ahol egy transz szereplő csak a sokk kedvéért mutatja meg magát meztelenül), de Jenner tévés interjúja után a tévés komikusok céltáblája másfelé fordult. Ez nem azt jelenti, hogy kerülték volna a témát, de a hangsúly eltolódott és csak ürügy lett arra, hogy bigottokon, politikusokon és saját magukon élcelődjenek. A Daily Beast újságírója szerint Jenner őszintesége, sebezhetősége, vagy hírneve miatt sikerült a transzokkal szembeni vicceket rossz színben feltünteni a mainstream közönség előtt. Jenner maga mondta Diane Sawynernek, hogy:

Az egyetlen dolog, ami annyira fontos nekem ebben az egész folyamatban, hogy megtartsuk a humorérzékünket. Még nekem is nagyon vicces ez az egész.

A sajtó által megkeresett genderszakértők dicsérték a tévészereplését, mondván sikerült nagyon ízlésesen bemutatni az átalakulás folyamatát, nem bagatellizálták el a részleteket, és megmutattak olyan elemeket, amik a magánéletre tartoznak, mondta például Patricia Gherovici a Guardiannek. De voltak olyanok is, akik nem láttak akkora forradalmi változást a Vanity Fair-címlapban, Paul B Preciado transznemű író szerint a médiafelhajtás nem sokban különbözik más, hasonló bejelentésektől, az ötvenes években hasonló volt a férfikatonából változó Christine Jorgensen esete, aki elsőként vállalta a nyilvánosság előtt a nemváltó műtétjét. Preciado azt mondta, hogy Jenner ugyanazokkal az eszközökkel vívta ki magának a figyelmet, ahogy tradicionálisan a nők szokták: hormonok, smink és a fellépés segítségével.

Jennert egy dolog miatt is érhette a kritika a címlap után, a képekkel szinte egy időben jelent meg a hír, hogy főszereplője lesz az életéről szóló I Am Cait című dokumentumsorozatnak, a coming outja pedig nem volt más, mint egy tervezett promókampány része, egy fontos jogi egyenlőségi tett helyett. A kritikusoknak csak annyiban nincsen igaza, hogy Caitlyn Jennert címlapra rakni az év bármelyik hónapjában merész döntés lett volna, bár Jenner hirtelen jött népszerűségét tekintve biztos jót fog tenni a műsor nézettségének.

Az I Am Caitben hangzik el az a mondat, ami valószínűleg a legtöbb intoleráns ember fülét fogja sérteni. Amikor Jenner az átváltozása óta először elhagyja a birtokát, arról beszélnek az autóban, hogy egy nap majd be fog olvadni a társadalomba és nem fogják kinézni. Jenner erre azt mondja:

Én vagyok az új normális.

De mégsem ezzel a mondattal akarom befejezni a cikket, hanem azzal, amit a Vanity Fairnek mondott. Azt mondta ugyanis, hogy jó nap volt, amikor megnyerte az aranyat 1976-ban az olimpián, de a fotósorozata előtti napok

sokkal jobbak voltak.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Kultúr
Feltámadt a virtuális térben a 120 éves Rejtő Jenő

Feltámadt a virtuális térben a 120 éves Rejtő Jenő

Készül az animációs Rejtő-film.

március 29., 16:39

  • Kultúr
Megnyitotta kapuit a METTRIN Központ

Megnyitotta kapuit a METTRIN Központ

Az ünnepélyes eseményen Pásztor Anna és Gubik Petra is megjelent.

március 29., 12:28

  • Kultúr
A legborzalmasabb és egyben legérzékibb taxiút

A legborzalmasabb és egyben legérzékibb taxiút

Így telt a színházi világnap az Örkény Színházban.

március 29., 15:05

  • Kultúr
Beszállsz a Király utcában egy liftbe, és nem tudod, hova érkezel

Beszállsz a Király utcában egy liftbe, és nem tudod, hova érkezel

Igazi időutazás Budapest szívében.

március 30., 08:37

  • Kultúr
Ariana Grande újabb szintre emelte a vallomásos popot, valóban szebb napok várnak ránk

Ariana Grande újabb szintre emelte a vallomásos popot, valóban szebb napok várnak ránk

Megjelent legújabb deluxe lemeze és kisfilmje.

március 30., 05:48

  • Kultúr
Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?

Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?

Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.

március 30., 09:04

  • Kultúr
Val Kilmer már az ágyból is alig tudott felkelni, annyira legyengítette a rák elleni küzdelem

Val Kilmer már az ágyból is alig tudott felkelni, annyira legyengítette a rák elleni küzdelem

Megható szöveget írt az utolsó Instagram-bejegyzéséhez.

2 órája

  • Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.

18 perce

  • Kultúr
Hollywood még sosem volt annyira mocskos hely, mint ebben az új sorozatban

Hollywood még sosem volt annyira mocskos hely, mint ebben az új sorozatban

Az év eddigi legviccesebb epizódját hozta el nekünk Seth Rogen The Studio című szériája.

március 29., 10:34

  • Címlapon
Kocsis Fülöp érsek: Imádkoztam, hogy Isten vegye magához Putyint

Kocsis Fülöp érsek: Imádkoztam, hogy Isten vegye magához Putyint

Orbán Viktor elszólásáról is elmondta a véleményét.

20 perce

  • Címlapon
Orbán Viktor: A Nemzetközi Büntetőbíróság túlterjeszkedett a hatáskörén

Orbán Viktor: A Nemzetközi Büntetőbíróság túlterjeszkedett a hatáskörén

A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.

43 perce

  • Címlapon
Mire Orbán Viktor megérkezett, már elpakolták a rendőrök a Momentum aktivistáit a tévészékháznál

Mire Orbán Viktor megérkezett, már elpakolták a rendőrök a Momentum aktivistáit a tévészékháznál

Az ellenzéki párt többször is tiltakozott a közmédia épülete előtt az elmúlt hetekben.

2 órája

  • Kultúr
Meghalt Miske László, Jászai Mari-díjas színművész

Meghalt Miske László, Jászai Mari-díjas színművész

A debreceni Csokonai Színház művésze 89 éves volt.

március 29., 09:30

  • Kultúr
Meghalt Richard Chamberlain

Meghalt Richard Chamberlain

A színész 90 éves volt.

március 30., 15:22

  • Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.

2 órája

  • Kultúr
Könyvháború Amerikában: egy bíró mentette meg Orwellt a tiltólistától

Könyvháború Amerikában: egy bíró mentette meg Orwellt a tiltólistától

Alkotmányellenesnek tartja a szabályozást.

március 28., 20:42

  • Kultúr
Meghalt A Birodalom visszavág Palpatine császára

Meghalt A Birodalom visszavág Palpatine császára

Clive Revill 94 éves volt.

március 28., 11:04

  • Címlapon
Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!

Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!

A stílusszakértő az Indexnek elmondta, hogy számtalan támadás érte a kijelentése miatt, ő azonban nem változtat azon.

2 órája

  • Kultúr
Dobó Kata 1,19 milliárd forintból rendez filmet

Dobó Kata 1,19 milliárd forintból rendez filmet

A Még egy kívánság producere Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor.

március 28., 17:23

  • Kultúr
„Csókosok” kétharmada játszhatott szerepet a Munkácsy-díj Bizottság lemondásában

„Csókosok” kétharmada játszhatott szerepet a Munkácsy-díj Bizottság lemondásában

Kérharmados többségbe kerülhettek a protekciósok.

március 28., 20:59

  • Kultúr
Összetörte az apja szívét, mert nem akart koncertzongorista lenni

Összetörte az apja szívét, mert nem akart koncertzongorista lenni

A szívedre hallgass, ne az apádra!

március 28., 17:54

  • Kultúr
A Netflix új nyomozós sorozatát Agatha Christie is megirigyelné

A Netflix új nyomozós sorozatát Agatha Christie is megirigyelné

Szemtelenül szórakoztató lett A rezidencia.

március 28., 21:04

  • Kultúr
Verebes István súlyos döntést hozott, ami nagy anyagi áldozattal is jár

Verebes István súlyos döntést hozott, ami nagy anyagi áldozattal is jár

A színész-rendező nem titkolja, ma már kevesebből kell megélnie.

március 28., 19:07

  • Kultúr
Kétszer is eltemették, utolsó útjain több száz cigány hegedült

Kétszer is eltemették, utolsó útjain több száz cigány hegedült

A magyar nóta fejedelme 44 évet élt.

március 29., 06:05

  • Kultúr
Arany Kaviár étterem

Arany Kaviár étterem

március 29., 21:06