Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMAz vagy, amit megeszel
Kedves felnőttek, szülők! Én arról szeretnék nektek írni, hogy mennyire sok olyan gyerek van, aki cukorbetegségben él és efféle gondjai vannak. Én például inzulinrezisztens vagyok és a legjobb barátnőm pedig laktózérzékeny. Nekünk máshogyan kell ennünk, például nem ehetünk fehér lisztet, cukrot...
Nekem nagyon fontos az, hogy mindenki figyeljen a saját problémájára.
Lehet bármi: lehet az asztma vagy cukorbetegség, bármi, csak figyeljenek rá!!!! Ezért készítettem ezt a mesét, hogy figyeljetek az egészségetekre. :)
A lényeg, hogy én egészséges legyek
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy lány. Ezt a lányt úgy hívták, hogy Liliána. Ez a Liliána cukorbeteg volt. De persze betartotta a diétáját és nagyon boldogan élt. A kedvenc hobbija az volt, hogy a szegény gyerekeken segített. Egyszer sétált az utcán és egy síró hangot hallott. Közelebb ment a hanghoz, és egy kislányt pillantott meg. Szép, zöld, ám kisírt szemén látszott, hogy fél. Liliána megkérdezte hogy hívják, a lány akkor még nem válaszolt. Kicsit később megszólalt:
- A nevem Emili.
Liliána nem értette, hogyan kerülhetett ide ez a szeretetre méltó kislány. Így hát Liliána elgondolkozott. Arra gondolt, hogy biztos elkószált és nem talált haza. Órákkal később a kislány megszólalt:
- Nem vesztem el, csak nem akarok iskolába menni, mert én nem ehetek cukrot, és azt körülbelül mindenki hoz és engem kinevetnek.
- Rendben, Emili, de ez nem megoldás, ugye tudod?
- Igen tudom, már megértettem, hogy nem az a fontos, hogy mit mondanak mások, mert az a lényeg, hogy én egészséges legyek. Elmegyek az iskolába.
- Oké, szia Emili!
- Viszlát néni!
Azután Liliána rájött, hogy még egy csomó ilyen gyerek (felnőtt) él. Ezért csinált egy iskolát ilyen problémájú gyerekeknek. Így beteljesült az álma. Nekem az lenne a kérésem, hogy figyeljünk a gyerekek egészségére még az iskolában is, és vegyük figyelembe az olyan gyerekeket, mint például Emili.
A cikk szerzője ötödikes általános iskolás. November 20. a gyermekjogok világnapja. Ez az írás az UNICEF Gyerekhang kampányának részeként született az Index kezdeményezésére.