Habár a presszókávé, vagy hivatalosabban, az espresso talán a világ legnépszerűbb kávéfogyasztási formája, túl sok tényező van, amik miatt apró, vagy aprónál nagyobb eltérések lehetnek két főzet között. Ez inspirálta a Portsmouth Egyetem matematikusait, hogy a számok segítségével próbáljanak meg egy ideálisabb módszert kitalálni arra, hogyan lehet a presszókávé rejtélyét megoldani.
A Specialty Coffee Association nevű kávészervezet előírásai szerint egy presszókávé a következő módszerrel készült: egy 25-35 milliliternyi adaghoz nagyjából 7-9 gramm őrölt kávé kell, amin 20-30 másodpercen keresztül, 9-10 bar nyomású, 92-95 Celsius fokos vizet nyomnak át. A kutatók szerint azonban gyakori jelenség az otthon kávézók, vagy akár a hivatásos baristák számára is, hogy két, nagyon hasonló körülmények között lefőzött kávénak teljesen más az íze.
És habár az SCA a fentiek szerint javasolja a presszókávé elkészítési módját, a legtöbb kávézó nagyobb mennyiségű kávéból, 15-22 grammból főzi, ami 30-60 grammnyi folyadékot eredményez.
A Matter nevű folyóiratban publikált kutatás eredménye szerint a megoldás az őrlés minőségében lehet: minél finomabb az őrlés, a kávé annál nagyobb mennyiségben oldódik fel a vízben. Ha a kávét a lehető legfinomabban őrlik, hogy minél nagyobb kávéfelületet érjen víz, akkor viszont a finomság miatt eldugíthatják a szűrőt, és nem tud ott átmenni a főzésnél a víz.
A legjobb megoldás az, hogy kevesebb mennyiségű, durvább őrlésű kávét kell használni, vagy kevesebb vízmennyiséget, így nagyjából 25 százalékot lehet spórolni az alapanyagon is: az ideális változat 15 grammnyi kávéval, 7-15 másodperc alatt készül.
Mivel egy kutatásról van szó, ez a fenti pár mondat csak a nagyon-nagyon leegyszerűsített változata az eljárásnak, amit rengeteg képlettel illusztráltak. De nem csak papíron próbálták ki, hanem a kutatók egy éven keresztül tesztelték az eljárást egy oregoni kávézóban, ahol arra jutottak, hogy a gyorsabb főzéstől nőtt a bevétel.
(The Guardian)
(Borítókép: Ulrich Perrey / PA / Getty Images)