Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Életmód cikkek
Tekintse meg képeinket |
- Tudja a rák - mondta a férfi a maga utánozhatatlanul plasztikos zamatú magyarságával -, nézzünk utána, még én sem ismerem itt ki magam igazán. Nem is csoda, hiszen csak pár napja nyílt meg a Fehérvári úti csarnok, a szintetikus földműves lakhelye. Újdonsült barátommal trécselve először körbejárjuk az épületet, hogy utána behatoljunk a piacra, és megkeressük az elkódorgott műszalonnát.
Gyilkos kubus
Azt már idefelé meg tudtam állapítani, hogy a Fehérvári úti csarnok új épülete kivételesen rondára és lélektelenre sikerült. A fantáziátlan, szögletes kubus hiába áll nyerő helyen, rettenetes dobozszerűségével valósággal agyonnyomja a helyszínt, ami nem könnyű feladat, hiszen két, pezsgő forgalmú, széles főút kereszteződéséről van szó. Ráadásul izgalmas határterületről is, hiszen a Móricz Zsigmond körtér irányában Buda legvárosiasabb, legkellemesebb, élhető szeglete terül el, a másik irányban pedig a legléleknyomorítóbb szocreál, a Fehérvári út nyomasztó gettóhangulata.
Csillagközi kietlenség
A trafóházról vagy kültelki szerelőcsarnokról álmodó tervezők a XXI. század hajnalán képesek voltak arra, hogy a szomszédos Skála Áruház homlokzatát tekintsék inspirációs forrásnak. Meghökkentő felfogás, hogy a főváros legújabb piactere egy demoralizáló külsejű kommunista építményt ragoz tovább, még azt is alulmúló színvonalon.
Biszku Béla azt üzente
Klikk a képre! |
Ráhúztak egy kockát
Műparaszt barátommal azonban nem rendülünk meg a szellemi kommunizmus kísértetének láttán, hanem ruganyos léptekkel bemegyünk a belsejébe. Ami kint csak megérzés volt, az idebent bizonyossággá válik. A ronda modern külső ugyanis szó szerint csak egy héj. A régi piacot - emlékeznek ugye a kavicsos felületű beton burkolólapokra az Oktogon-alakú díszítőelemekkel? - egyszerűen körbeépítették a betonkockával, de az eredeti épületet változatlan formában meghagyták. Maga a piac ugyanúgy a régi helyszínen található, az új homlokzat valójában csak a szelet és az esőt zárja ki, illetve otthont ad néhány gagyiruha-, műköröm- és virágárusnak. Kertészék ebből az összehasonlításból is rosszul jönnek ki: a régi épület, amit annak idején alulmúlhatatlanul csúnyának tartottam, ebben a kontextusban Mies van der Rohe remekművének látszik.
Műszalonnát azonban nem találunk, a környezet viszont egyre fojtogatóbb, így letörten búcsúzom. A robogó felé tartva szembesülők az új csarnok talán legmegdöbbentőbb építészeti megoldásával: a hátsó traktus nagyjából felénél egyszerűen kispórolták a ronda, de új borítást, és továbbra is a régi csarnok szürke betonmellvédje látszik a jellegzetes nyolcszögekkel. Megrendülve motorozok át Pestre, hogy a Gellért téri ocsmány új díszkút és a Lehet téri űrhajó előtt elberregve ideérjek a szerkesztőségbe
Az Október 23-a utca felőli bejárattól balra joviális arcú műparaszt álldogál. Az arcán szilikonkönnyek folynak. Ezt jól elkúrtuk vagy ötven évre - suttogja megindulva, aztán nagyot harap a művéreshurkába.