További Életmód cikkek
Bárcsak kiállna valamelyikük Lékó Péter ellen! - gondolom magamban, bár a szegedi versenyző ezt az éveken át viselt, ritkás kamaszbajusz ellenére sem érdemelné meg. Vagy talán mégis - változtatnék véleményt, ám ekkor bemutatnak egy atlétaalkatú testsakkozónak, aki extatikus örömmel meséli, hogy a napokban betörtek hozzá, sőt a későbbi áldozat rá is támadt egy csavarhúzóval. A hordágyon magához tért - mosolyog Korcsnoj magyar tanítványa, aki akció közben megfázott, ezért most csak nézőként jött el.
Verekedni jó
Tekintse meg képinket! |
Szóval egy igazi gyáva riporter hatolt be a Nagycirkuszba, aki még bokszmeccset sem látott soha élőben.
Ketrecharcot nézni jöttünk, ami állítólag a legdurvább küzdősportok egyike, hiszen mindent lehet, ráadásul ketrecben. Bent később kiderül, hogy a Tyúkólharc pontosabb névválasztás lett volna, mert a sportolók egy sokszög alakú, műanyag bevonatú dróthálóval leválasztott kutricában nyomják ki egymás szemét, sajnos nem gumicsizmában és egyiküknek sincs harcsabajsza.
Menedzserek inkognitóban
Főként azért jöttünk el a véresnek ígérkező eseményre, hogy megfigyeljük, amint a magyar gazdaság irányítói palmtopjukat csapkodva buzdítják a gladiátorokat. Persze kíváncsiak lettünk volna egy humánerőforrás-menedzser és egy pénzügyi igazgató élethalálharcára is, de az sejthető volt, hogy ilyesmit csak az új építésű irodaházak legfelső szintjein láthatnak a szerencsés kevesek. A tömegben sajnos nem lehetett különbséget tenni kidobóember és bróker között: majdnem mindenki férfi volt, izmos, és többé-kevésbé kopasz. A végére annyit leszűrtünk, hogy amelyikük kisebb, vékonyabb és egyáltalán nem félelmetes külsejű, az harcművész.
Azt képzeltük, hogy a Ketrecharc valamilyen pankráció-szerű showműsor lesz, állandó utazó társulattal, de a színfalak mögé hatolva azonnal kiderült, hogy mégsem. Sportversenyről van szó, ahová különböző súlycsoportokban lehet nevezni. Az öltözők környékén - ahová örökre beette magát az idomított vadállatok amúgy nem kellemetlen szaga - klubcímeres melegítőkben melegítettek a világ távoli pontjairól érkezett versenyzők. A bemelegítés legtöbbjük esetében vérfagyasztó kiáltozásból állt, némi árnyékboksszal színezve. Már itt kiszúrtam leendő kedvencemet, a sasorrú bosnyák harcművészt, aki úgy nézett ki, mint egy eltévedt esztétika szakos hallgató. A harcosok egyébként ebben a műfajban nem viselnek semmiféle jelmezt.
Roppanó kis ízületek
Misszinárius és kutya
Bevonuló zene azért volt: a francia versenyző belassult triphopra, a cseh baljós metálfutamokra érkezett a ketrecbe. Ha pechem van, idáig repülnek a csontszilánkok - gondoltam a porond szélén, a ketrectől jó méternyire guggolva. A két fickó azonban nem borzalmas gégeütésekkel operált: gyorsan összeszaladtak, átölelték egymást, a földre zuhantak, majd tiszta erőből szorítani kezdték egymást, a lehető legszorosabban összetapadva. A következő percekben a változatosságot mindössze az jelentette, hogy a fiatalemberek misszionárius, avagy kutya pozícióban tapadtak egymáshoz. Így nem is volt teljesen logikátlan az első, a némaságban jól hallható nézőtéri bekiabálás, miszerint szopd le. De orális technika a jelek szerint nincs a repertoárban, így maradt a reménytelen tusakodás a földön.
Később azért akadtak olyan reformerek, akik ütéssel, sőt rúgással próbálkoztak, de nyilvánvaló maradt, hogy ennek a sportágnak a lényege a földharc. A győzelem receptje valahogy úgy néz ki, hogy némi bevezető sallangok után rántsd padlóra az ellenfeled, aztán próbáld vagy megfojtani, vagy töréshatárig feszíteni a végtagjait, mire a másik jól megadja magát. A dolog persze egyáltalán nem hasonlít a való életben látható bunyókra, ahol az ilyen patthelyzeteket arcon fejeléssel szokták megoldani.
Sportszerű fojtogatás
A harc, valljuk be, az elsőbálozó nézőknek nem volt különösebben izgalmas, így az elkövetkező majd három óra nagy részét a közönség tanulmányozásával töltöttem. Ott volt mindjárt egy igazán nagyon izmos, mesterien kitetovált férfi a jobbomon, aki olyanokat kiáltozott, hogy könyökkel szakítsd le a fejét meg könyökkel a torkát. A nézők egyébként, a megtévesztő látszat ellenére, nem voltak olyan félelmetesek, mint mondjuk egy focimeccs közönsége. Például - egyetlen magányos tamásbátyázást leszámítva - nem huhogtak a fekete matadorok láttán, sőt kifejezetten drukkoltak többüknek is. És mindig megtapsolták a magyarok ellenfeleit is, akkor is, ha azok győztek. A dolognak ez a része egyébként tényleg Fight Club-os volt, hiszen nem egyszer láttam, ahogy a harcosok félreérthetetlenül egymásra mosolyognak gégeropogtatás közben, a győztes pedig általában átölelte a vesztest és a magasba emelte a karját.
A Ketrecharc még nem vonzza falkákban a celebrityket, nekünk csak Bárdos Deák Mihály birkózót és BB-Itit sikerült kiszúrnunk.
Pöcs vagyok?
Klikk a képre! |
A második félidőben kissé ernyedten figyeltem az érdekesebb eseményeket: egy madárcsontú, nyolcvan körüli edzőt, amint ráncos karjával mutatta, hogyan kéne arcon könyökölni az alant fickándozó horvát vitézt, az élete első ketrecharcát pöpec fojtással abszolváló Levit, a rémült kezdés után váratlanul nyerő bosnyák bölcsészt, meg a pártatlan zsűrit, amint megállapítják, hogy Bugi a látszat ellenére nem az ujjával, hanem az állával nyomta ki félig spanyol ellenfele szemét. Kifelé menet B. még megpróbálta elmagyarázni a triangle choke nevű fujtás lényegét, de én már túlzottan átitatódtam teveszaggal, hogy képes legyek felfogni, így gyorsan hazamentem, lefejeltem a degut és bedőltem az ágyba.
A viadalon amúgy vér egyáltalán nem folyt, a legsúlyosabb sérülés egy térdszalagszakadás és egy kéztörés volt, plusz a degum agyműtéte.