Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Életmód cikkek
Elbábszínházazott szerelem
"Itt vártam egy órát a kerámiázásra, és közben megismerkedtem egy fiúval, aztán elmentem tízpercre bábszínházat nézni, és mire visszaértem, eltűnt" - panaszkodott a barátainak egy lány, miközben a göcseji múzeum standjánál arra várt, hogy megszáradjon a szív alakú cserépedénye. Hány éves vagy?, szólok közbe. "Nyolc" - válaszolja. És legalább jó műsort néztél?, kérdezem. "Igen. A Csipkerózsikát." A nyolcéves Katát egyébként később még láttam, amint kreppapírból formázott piros virágot és akkor elmondta, hogy bánatában már a Piroska és a farkast is megnézte. "Minden korosztálynak van játékunk" - magyarázta később a szomszéd sátorban a Bélyegmúzeum egy munkatársa.
"Csipkenyakláncot varrtam a Bajor Gizi színháztörténeti múzeumnál és hennáztattam" - mesélte Rita (16), aki éppen bélyeges kvízkérdésekre válaszolt. És hol hennáztattál?, kérdeztük, mire lehúzta a válláról a trikóját, de aztán azt is elmondta, hogy a Szépművészeti Múzeum sátrában festették rá, ahol egyébként a Sárkánylovagok korában kiállítás miatt főleg sárkánymotívumokat rajzolnak. "Holnap a barátaimmal visszajövünk megfejteni ezeket a kvízkérdéseket, meg megcsináljuk a Múmia-totót is" - mondta. Megnéztünk egy ilyet a Természettudományi Múzeumnál, és a 13+1-ből az első kérdés:
Mi a múmia?
a. Minden olyan elpusztult élőlény, ami csúnya, ráncos és ijesztő.
b. Múmiának nevezzük egy halott ember vagy állat konzervált vagy konzerválódott testét.
c. Csak a csonttá-bőrré aszalódott, kiszáradt tetemet hívjuk múmiának.
"Fiam, a török sisakoknak nem volt orrnyerge" - magyarázza mérgesen egy apuka, miért vágja le azt a nyúlványt a gyerek arca elől. Mindez a Nemzeti Múzeum Históriás Történeti játszóházában zajlik, ami a legnagyobb játszóterület a Múzeumkertben: öt asztalnál folyik párhuzamosan a játék, és ha éppen nincs bábszínház, minden kicsi itt nyüzsög. Szombat délelőtt a "Mátyás király udvarában" alabárddal, sisakkal, pajzzsal a kezükben futkostak a gyerekek, délután a "Török időkben" az önkéntes törökök tugot cipeltek (hold és lófarok jelvényéből ragasztották össze), a lányok meg egész nap pártában jártak.
"Vasárnap reggel tíztől Szent István kora van, és 14:30-tól a Várak, lovagok, várkisasszonyoké lesz itt a terep" - mondja Lovas Judit, aki egyéb programokat is ajánl vasárnapra: "13-tól Vukot adja elő a Fabula bábszínház, majd délután négykor Rozs Tamás a Carmina Buranából énekel és 17:30-kor Párbajkódexet láthatunk a híres újkori párbajokról a történeti kiállításban. Este az Arany János-színpadnál Bergendy lép fel."
Kaja
"Mit kérsz desszertnek?" - kérdezi egy anyuka az ötéves kislányát. "Ananászt" - válaszolja. Ezzel nem lenne semmi baj, de a "Honfoglaláskori" pavilon előtt állnak. "Az őskori magyarok ananászt meg banánt ettek?" - kérdezi a mama. Mire a hétéves kisfia segítségére siet: "Meg kókuszt." Az egyetlen választék édességből itt egyébként a "tönkölybúzadarás, gyömbéres, mézes, gyümölcsös gömbös" 150 forintért. Van ugyanitt még medvehagymás pogácsa (120 forint), és köleses paprikaburgonya salátával és rozskenyérrel (300 forint). Mellette kemencében sült kenyérlángost árulnak 500-ért. A friss tejfölt hátul Sole dobozokból öntötték, de azért korhűnek tűnt. Mellette potom 300 forint volt a kürtőskalács.
Egyébként rendesen költött mindenki ételre, délután egy fele már nem volt harcsás halászlé (1200 Ft), csak bajai (900). Egyedül a sárospataki könyvek időszaki kiállításán csorgott lassan az adomány a restaurálásra gyűjtött pénzesdobozba: délután is csak 5000 forint körül volt a szombati adag.