Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÁrpád-kori leleteket találtak a Rába gyárban
Ereklyetartók, egyházi tárgyak léteznek csontdíszítéssel, ismertek a csontlemezekkel díszített könyvborítók is, de ezek döntően királyi, vagy egyházi központokból kerültek elő - mondta a szakember.
A Győrött feltárt, díszített csontlemezekből összeállított ládika polgári használatban lehetett - magyarázta, hozzátéve, hogy a szakemberek egyelőre vitatkoznak azon, milyen funkciója lehetett. "A szakma egyes képviselői úgy látják, hogy egykori használói oklevelet, kiváltságlevelet tárolhattak benne. Más vélemény szerint viszont ékszerládikának használhatták" - mondta Tomka Péter.
A régész tájékoztatása szerint az egyik sír különleges formájú: kereszt alakúra ásták, majd belsejét kitapasztották egykori készítői. "A másik érdekesség egy kisméretű, bronzból készült Bész-szobrocska, amelyet egy csecsemősír rejtett" - mondta Tomka Péter, hozzáfűzve, hogy Bész egyiptomi istent a csecsemők, szülőasszonyok védelmezőjének tartották.
A 9. és a 11. század között szolgálhatták lakóikat azok a, részben földbe mélyített kőkemencés kunyhók, amelyek részben ugyancsak napvilágra kerültek. "Az épületmaradványok korának pontosabb meghatározására a leletanyag restaurálása és kiértékelése után nyílik lehetőség" - közölte az ásatás vezetője.