Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMRembrandt-rajzok a Szépművészetiben
Rembrandt van Rijn (1606-1669) rajzaiból és rézkarcaiból nyílik kiállítás pénteken a holland mester születésének négyszázadik évfordulója alkalmából a budapesti Szépművészeti Múzeumban. Gerszi Teréz művészettörténész, a tárlat kurátora az MTI-nek elmondta, hogy Rembrandt 170 munkáját tárják a nagyközönség elé, ebből tíz grafika, a többi rézkarc, hidegtű eljárással készült kép. Az anyagból hat rajz a múzeumé, négy rajzot és két rézkarcot a bécsi Albertina gyűjteménye adott kölcsön. Egy festményt, amely Rembrandtot ábrázolja, és műhelyében egyik tanítványa készítette róla az 1650-es években, a Staatsgalerie Stuttgart adott kölcsön a budapesti kiállításra.
Gerszi Teréz kronologikus sorrendbe, tíz-tíz évenkénti csoportokra osztotta a műveket, azon belül pedig tematikailag külön csoportokba rendezte. Példaként említette, hogy az 1630-as évek elején a portré, a zsánerfigurák voltak a mester munkásságának jellemző motívumai, később a holland házak, tájképek kötötték le inkább érdeklődését. Láthatják az érdeklődők a Nő síró gyermekkel és kutyával, és a Saskia az ablaknál című rajzát, illetve műhelymunkákat, mint a Női akt, vagy a XVI. századi velencei táj rajza. A Rembrandt 400 című kiállítás a Szépművészeti Múzeumban szeptember 25-ig látogatható.