19 millió dollárért adták vissza a Schielét

2010.08.23. 15:28
Bemutatták az osztrák nagyközönségnek az Egyesült Államokból tizenkét év után visszaérkezett Egon Schiele-festményt, a Wally Neuzil arcképét Bécsben.

A híres osztrák műgyűjtő, a néhai Rudolf Leopold gyűjteményébe tartozó képet egy elhúzódó jogvita rendezése után, múlt pénteken szállították vissza az osztrák fővárosba. A Schiele legkedvesebb modelljét, egyben élettársát ábrázoló festményt először állították ki a magángyűjteményből létrehozott Leopold Múzeumban. A képet a sajtó élénk érdeklődése közepette leplezte le Elisabeth Leopold, Rudolf Leopold özvegye.

alg art potrait wally

Schiele 1912-ben készült festményét a New York-i ügyészség álláspontja szerint a nácik erőszakkal vették el zsidó tulajdonosától, Lea Bondi-Jaraytól a második világháború alatt. A Wally később többször is gazdát cserélt. Előbb az osztrák állam tulajdonába került, majd egy másik műgyűjtő, Heinrich Rieger örököseinek ítélte oda a műemlékvédelmi hivatal. Az örökösök eladták egy galériának, Rudolf Leopold itt vásárolta meg 1954-ben.

A kép tulajdonjoga körüli vita évtizedek óta tartott, amikor a festményt 1997-ben kölcsönadták a New York-i Modern Művészetek Múzeumának, s az amerikai állam a jogvitára hivatkozva lefoglalta azt.

A 12 éven át tartó jogi eljárást peren kívüli megegyezéssel zárta le a Bondi-Jaray család és a múzeum. A megállapodás értelmében a Leopold Múzeum 19 millió dollárt (4,24 milliárd forintot) fizetett Lea Bondi-Jaray örököseinek, a festmény pedig visszakerült a Leopold Múzeumba. Az egyezségnek megfelelően a festményt hazatérése előtt három hétig kiállították a manhattani Zsidó Örökség Múzeumában.

Hogy az örökösöknek kifizetett összeget és a 3,5 millió euróra rúgó jogi költségeket fedezze, az alapítvány hat másik Schiele-művet bocsát árverésre ősszel. Wally visszatérését a múzeum meghosszabbított nyitva tartással és kedvezményes belépőjeggyel ünnepelte. A festményt a kép párdarabjának tartott Önarckép lampionvirággal című Schiele-mű mellett állították ki a Leopold Múzeumban.