Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Klassz cikkek
A matrózok redukálása
A matrózruhába bújtatott horgonyok és mélytengeri kubikosok művésze mutathatja be munkáit a 2005 június 12-én nyitó Velencei Képzőművészeti Biennálén. Kicsiny Balázs a külföldi és magyar közönség által már látott, és értékelt munkáit állítja ki a Magyar Pavilonban, olvastuk a projekt szinopszisában, amelyet a kurátor, Fitz Péter juttatott el lapunkhoz. A mellékelt montázs is a művész népszerű alkotásait - a Munkavégzés folyamatban, avagy búvárok a katedrálisban, és a Lehorgonyzott matrózok - ábrázolja.
Kicsiny Balázs - Munkavégzés folyamatban
Fitz véleménye szerint Kicsiny kiválasztásával a kuratórium visszatért a régebbi koncepcióhoz, amely szerint Magyarország nem fiatal művészeket, hanem "nagy neveket" mutat be a nemzetközi képzőművészeti seregszemlén.
A biztos tipp
A Velencei Biennáléra szintén pályázó SI-LA-GI lapunknak elmondta, értetlenül fogadta, hogy a kuratórium formai okokra hivatkozva elutasította pályázatát. A művész 2002-ben kezdte el a Velencei Magyar pavilon és környezete adottságaira épülő terve elkészítését. A kész koncepcióval kereste meg a Műcsarnokot, és tanácsot kért az igazgatónőtől, Fabényi Júliától, aki egyébként a biennále nemzeti biztosa és a kuratóium elnöke is: ő kit javasolna munkája kurátoraként.
Fabényi a MEO kortárs művészeti gyűjtemény igazgatóját, Kováts Lajost ajánlotta, megnyugtatva a művészt: habár a kiírás szerint a kurátornak művészettörténésznek kell lennie, Kováts tapasztalata bőven pótolja, hogy nem előírásos a végzettsége.
A művész később megdöbbenve értesült arról, hogy a kuratórium azért nem fogadta el anyagát, mert Kováts nem művészettörténész, és személye galériatulajdonosi minőségében is aggályos.
SI-LA-GI elmondta, nem Kicsiny Balázs ellen van kifogása, akinek munkásságát ő személy szerint értékeli. A művész azt kifogásolta, hogy "a zsűri érdemben meg sem nézte pályázatát".
Megkerestük a Műcsarnok igazgatónőjét, a biennálé nemzeti biztosát, hogy megtudakoljuk, valóban ő javasolta-e Kovátsot kurátornak, és ha igen, miért utasították el. Fabényi Júlia elismerte, hogy a MEO igazgatója az ő felvetésére került a tervbe, "de nem gondoltam végig, hogy magángalériás nem lehet kurátor" - vetett fel egy újabb szempontot.
Informátorainktól közben úgy értesültünk, az igazgatónő a már elfogadott tervvel ellentétben ragaszkodik ahhoz, hogy Kicsiny Balázs új alkotásokat adjon be a biennáléra.
Víztisztítás a világbékéért
SI-LA-GI elutasított tervének középpontjában egy látogatók által működtetett víztisztító rendszer áll. A belépők által megforgatott kapu aktiválna egy vízszállító rendszert, amely a pavilon mögötti, szennyezett patakból vizet szállított volna a pavilon átriumában álló víztarolóba A vizet mechanikus tisztítóberendezésen keresztül vezették volna vissza a csatornába, szimbolizálva azt a "kicsi de szükségszerű erőfeszítést", amellyel minden ember hozzájárulhat saját maga és világ jobbításához, ismertette az Indexnek tervét a művész.