Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM
A vágy titokzatos tárgya: a Brit Birodalom Vezető Lovagja cím kitűzője |
Az előbbi a színész-rendező-író-producer négy házassága körüli botrányokat idézi fel, melyek közül kettőt tizenhatéves nőkkel, illetve - a kézzel átírt brit jelentés szerint - lányokkal köttetett. "Mr Chaplinnek sikerült még a szabadabb elvűeket is megbotránkoztatnia a 16 éves Joan Barry-vel kötött házasságával, a kapcsolatból születő gyerekkel és az apasági perrel" - emlékeztet a hivatalos irat.
A dokumentum hosszasan ecseteli Chaplin kommunista kapcsolatait, melyeket szintén az Egyesült Államokban fújtak fel a McCarthy-időszak kommunistaellenes légkörében. A jelentés leírja, hogy Chaplint a "hiper-amerikanizmus" mártírjaként tisztelik néhány keleti országban, ráadául a kommunisták által gründolt Világ Béketanács békedíját is elfogadta 1954-ben.
Jelenet az Aranyláz (1925) című filmből |
A briteknek végül 1975-re sikerült levetniük minden ellenérzésüket honfitársukkal szemben, így a keménykalap és kefebajusz legendás tulajdonosa immár Sir Charlie Chaplinként két évig élvezhette a hangzatos Brit Birodalom Vezető Lovagja címet.