Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMErnesto Che Guevara bronz mellszobrát avatta fel csütörtökön Bécsben egy Duna-szigeti parkban Michael Haupl főpolgármester.
A 80 éve született argentin születésű gerillavezér 70 centiméter magas szobra Guevarát a jól ismert módon, szakállasan, fején baszk sapkával ábrázolja. Az emlékművet adományokból építették, amelyeket egy osztrák-kubai bizottság gyűjtött össze egy év alatt. A testület tagja volt Elfriede Jelinek Nobel-díjas osztrák írónő is.
A bécsi Európában az első köztéri szobor, amely Che Guevarának állít emléket. Gerda Fassel alkotása Simon Bolivár, Latin-Amerika felszabadítója és Salvador Allende néhai chilei elnök szobra közelében kapott helyet.
A szoboravatás, amelyre Che meggyilkolásának 41. évfordulóján került sor, az osztrák szélsőjobboldal heves tiltakozását váltotta ki. Toni Mahdalik, az Osztrák Liberális Párt (FPÖ) bécsi városi tanácsi képviselője azzal érvelt, hogy Guevara felelős volt a kubai Castro-rendszert ellenzők százainak kivégzéséért, megkínzásáért, valamint a kubai kényszermunkatáborok létrehozásáért. Az ultranacionalista Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) vezetője, Michael Tscharnutter elfogadhatatlannak nevezte, hogy a szociáldemokrata többségű városi vezetés 28 ezer eurót (7,57 millió forintot) "pazarol el egy tömeggyilkos emlékművére".