Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSzabadidejében fényképezett
Magritte, aki festményei részleteit arra használta, hogy egy "másik világot" teremtsen, szabadidejében feleségét vagy barátait kitalált szituációkba helyezte és fotóportrékat készített róluk. A kiállítás képei a harmincas években készültek ezzel a módszerrel. Ezek a dokumentum-emlékek egyszerűek, alig kidolgozottak. Festményein az emberek "tárgyak": egyenértékűek a levelekkel, a házakkal, a sziklákkal, fotóin emberi lények maradnak és Magritte játszik velük.
Ezeket a dokumentumokat a fiókok legsötétebb mélyére szánták. Azoknak okozza majd a legnagyobb örömet, akiket Magritte teljes életműve érdekel. A képeket nézve egy másik, közvetlenebb Magritte-ot fedezhetnek fel, aki ugyanakkor élt, amikor a nagy festő. -írja Louis Scutenaire a kiállítás sajtóanyagában.
A kiállítás június 10-éig látogatható hétfő és kedd kivételével naponta 10-17 óra között.
Érzelmi megrázkódtatást akart kíváltani
René-Francois-Ghislain Magritte 1898-ban született Belgiumban. Fiatalkorában két évig járt a Királyi Képzőművészeti Akadémiára, majd hosszú ideig reklámgrafikákat készített, sőt egy tapétagyárban is dolgozott, mint grafikus, hogy megélhetését biztosítsa. Művészi pályájára nagy hatással volt Giorgio de Chirico munkássága, részt vesz a Dada mozgalomban, de igazi sikereket azután ér el, hogy a szürrealizmus felé fordul, és 1926-ban belép a szürrealisták által alapított Titkos Társaságba. A belga szürrealizmus megalapítójaként tartják számon, sőt egyes művészettörténetek provokatív képeit egyenesen a pop-arttal rokonkítják.
Magritte soha nem elégedett meg kizárólag a festéssel. 1945-ben rajzos illusztrációkat készített tollal és tussal Lautréamont "Maldoror dalai" című munkájához. Az ötvenes évek elején nagy intézmények versengtek azért, hogy Magritte készítsen számukra dekorációkat. Többek között ő festette ki a brüsszeli Théatre Royal mennyezetét, valamint nyolc kompozíciót a Knokke-Le-Zoute kaszinó szalonjába. A negyvenes években barátaival és feleségével néhány rövidfilmet is készített.
Időskorában reuma gyötörte, nem tudott festeni, így szobrokat készítet. 1967-ben hunyt el Brüsszelben, hasnyálmirigy-rákban.