Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA magyar gyűjteménybe 151 műkincs (festmény, grafika és szobor) tartozik, köztük El Greco, Tintoretto, az ifjabb Pieter Bruegel, Goya, Monet és Degas művei, amelyeket 60 éven át titkos jelzés alatt őriztek - magyarázta Valentyina Krivova, a múzeum igazgatója a Kommerszantnak.
A gyűjtemény darabjait a Gorkijban (a mai Nyizsnyij Novgorodban) telepített 49. szovjet hadsereg katonái zsákmányolták a második világháború végén, de nem világos, hogy közvetlenül Magyarországról, vagy pedig Németországon át kerültek-e a Szovjetunióba - jegyezte meg a moszkvai lap.
A Gorkijban őrzött kollekciót 1957-ben egy moszkvai restaurálóközpontba vitték, és Leonyid Brezsnyev szovjet vezető tizenöt, majd Borisz Jelcin orosz elnök két képet visszaadott belőle Budapestnek diplomáciai gesztusként - idézte fel a Kommerszant.
A gyűjtemény harminchét darabja 1996-ban visszakerült Nyizsnyij Novgorodba, s abban az évben tizennégyet ki is állítottak (először és eddig utoljára). Krivova azt várja, hogy a jövő őszi kiállításra a múzeum negyven, sőt talán ötven műkincset visszakaphat - jelentette a Kommerszant, jelezve, hogy a kiállítás összetételét egyelőre titok övezi.
A Nyizsnyij Novgorod-i muzeológusok a maguk kollekcióját a gestapós Adolf Eichmann gyűjteményének tartják, de ez csak a csúcsa a magyar jéghegynek, amelynek minden egyes felmerülése keresetekre és diplomáciai jegyzékekre ad okot - írta a liberális orosz lap, hozzátéve, hogy a kiállítás egyelőre csak "szép ígéret".
Az orosz restitúciós törvény tiltja a hadizsákmányként a Szovjetunióba került műkincsek visszaadását, de kivételt tesz például az egyházi javakkal. Magyarország tárgyalásokat folytat a sárospataki református kollégium Nyizsnyij Novgorodba került könyveinek visszaadásáról.