Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Klassz cikkek
A kiábrándultan távozók ezúttal, meglepő módon a kiállítási koncepció sikerének bizonyítékai lehetnek. Ugyanis éppen a kiábrándultság, a tanácstalanság az, amin keresztül a Várfok Galéria csoportos tárlata rámutat tulajdonképpeni témájára.
Mátrix és művészet
Készman József hat különböző stílusban alkotó, különböző érdeklődésű és témaválasztású művész festményeit gyűjtötte össze. A kiállított munkákban közös vonása, hogy alkotási folyamatukban központi szerep jutott a számítógépnek, és az egyik legnépszerűbb képkezelő programnak, a Photoshopnak.
Győrffy László |
Nagy Gabriella több, de szintén a hálóról gyűjtött képből rakta össze a megfesteni kívánt kompozíciót, Csurka Eszter a Photoshoppal manipulált fotó printjére festett rá. Nyári István hipperrealista képének alkotásához, Csáki László pedig kollázsa összeállításához fogott egeret.
Hétköznapi csalódások
A művek közt vannak mindenfélék, jók és gyengébbek egyaránt, de a kiállítás lényegére itt nem az egyes vásznak esztétikai boncolgatása mutat rá. Érdekesebb feladat a látogatók kiábrándultságának vizsgálata.
Csalódottan távoznak ugyanis az információs technológia irányából érkezők, mivel az alkotók a várt, bravúros szoftverhasználat helyett a művészi önmegvalósításra helyezték a hangsúlyt.
Csáki László |
Az észrevételek jogosak, mivel a kiállított munkák egyik közönség számára sem elég karakteresek. A képekből, így együtt az útkeresés bizonytalansága sugárzik. A kor kihívásaira érzékeny művészek szeretnének kezdeni valamit a kultúránkat alapjaiban átrendező technológiával, csak éppen a folyamat túl közel van hozzánk, a hatások túlságosan is direktek, a művészetbe történő átszüremlésükhöz pedig idő kell.
Virtuális szumó
Az igazi problémát azonban nem az okozza, hogy a művészek nehezen találnak fogást a szumóbirkózóként föléjük tornyosuló rendszeren. A hájas alak nem puszta megjelenésével bizonytalanította el az alkotókat. Az élet minden területére rátenyerelő technológia normális esetben ugyanis hálás téma: nyersanyagkincse évekre elegendő tartalékot biztosít filozófiai, esztétikai vagy akár társadalomkritikai fúrásokhoz.
A képelőállítást forradalmasító szoftverek azzal keltettek zavart a festők körében, hogy kipenderítették őket az addig jobbára számukra fenntartott dimenzióból, az absztrakció világából.
Király András |
Reménytelen helyzet, a képzőművészek mintha kiűzettek volna mind a realitás, mind az absztrakció világából. Hova tevődik át ezzel a művészet működési területe? És mik a művészek feladatai, miután elérhetővé lett az, ami eddig szakértelmet és kreativitást követelt?
A festészet halott?
A Várfok Galéria kiállítása a fenti kérdések megfogalmazásával tulajdonképpen a képzőművészet létjogosultságára kérdez rá.
A tétova válaszok ellenére sem kell azonban rögtön nekifognunk a sírásásnak. Ahogy a fényképezés elterjedése, avval, hogy mentesítette a művészeket a valóság ábrázolásának terhe alól, felszabadítóan hatott a képzőművészetre, úgy a számítógépes technikák is új eljárások, gondolatok, elméletek kiizzadására kényszeríthetik korunk alkotóit.
A technika így tehát nem rombolja az emberi szellem termékeit. Éppen ellenkezőleg - Moholy-Nagy László szavaival - kikristályosítja a "kifejezés tiszta formáit". A Photoshop rajongói kiállítás tanúsága szerint a kristályosodási pontig azonban még egy kicsit várnunk kell.
Clipart - A Photoshop rajongói
Várfok Galéria, Bp., Várfok u. 14.
Nyitva január 9-től február 8-ig.