További Klassz cikkek
![]() |
Vlagyimir Majakovszkij |
A verseket a lehető legalaposabban összehasonlították alkotójuk nemzetisége, korszaka, műveltsége és neme szerint. Amerikai, brit és orosz költőkről van szó. Az összehasonlított referencia-költőcsoportba a következőket sorolták be: Matthew Arnold (1822-1888), Denise Levertov (1923-1997), Robert Lowell (1917-1977), Oszip Mandelstam (1891-1938), Borisz Paszternak (1890-1960), Adrienne Rich (1929-) és Edna St. Vincent Millay (1892-1950).
A leendő öngyilkos költők sokszor használták az "én", "engem" és "enyém" szavakat és kevesebbszer a többes szám első személyének a kifejezéseit. Az önazonosság, az elszigetelődés és a másokhoz való kapcsolat a névmások használatában fejeződött ki - állapította meg Pennebaker professzor. A kulcsszó itt az "én". Az öngyilkosságra hajlamosak vagy a depressziósok nagyon gyakran használják az "én" szót, és ennek megfelelően csak ritkán utalnak más emberekre.
Az öngyilkosság felé haladó költők egyre kevesebbet használták a kommunikáció olyan szavait, mint a "megbeszélés", "megosztás" vagy "meghallgatás". A másik csoportban értelemszerűen éppen ellenkező volt a szóhasználati helyzet. Az öngyilkos költők gyakrabban említették a halállal kapcsolatos szavakat, a gyűlölet és a szeretet kifejezéseinek használata azonban nem tért el lényegesen a két költőcsoportnál.
Korábbi kutatások szerint az öngyilkosság jóval gyakoribb a költők között, mint más irodalmárok között vagy általában a lakosság körében, és a költők hajlanak a depresszióra. A kutatási eredményeket fel lehet használni a ma élő költők esetleges öngyilkosságának lingvisztikai előrejelzésére is. Ha valaki túl sokszor használja az "én" szót, még nem biztos, hogy öngyilkos lesz, de ennek a kockázata mindenképpen nagyobb - fejtette ki az amerikai professzor.