További Klassz cikkek
![]() |
Keretes szerkezet |
Terrorhoz a forma
A terrort természetesen nem könnyű formába önteni. Főképp nem egy olyan intézményben, mely bár állami pénzen épült, nem a múzeumok hagyományos útját járja. Merthogy a TH múzeumnak (is) nevezi magát, ennek ellenére funkciója mégsem a kommunizmus (és három szobában a nyilas uralom) borzalmairól fellelhető mementóknak a szimpla bemutatásában merül ki. Az egyes szobák koncepciója, berendezése, színei, fényei, kísérőzenéje (made by Ákos) mind hatásra vadásznak - nem is sikertelenül.
![]() |
3600 áldozat fényképe a falon |
Vöröscsillag, nyilaskereszt, mérleg
Ellentmondásos a rendezők koncepciója a nyilasok és a kommunisták által elkövetett bűnök bemutatásának arányát illetően. Hiába szerepel együtt a ház logójában vagy a bejárattal szemben felállított kettős emlékműben a vörös csillag és a nyilaskereszt egyenrangú elemként, ha az tárlat több mint harminc helyiségéből mindössze három foglalkozik a magyarországi nemzeti szocialistákkal és az általuk elkövetett bűnökkel. Fábry Sándor, a kiállítást kialakító csoport tagja kizárólag a két korszak közti időbeli távolsággal magyarázza ezt a látszólagos aránytalanságot. Ő és Schmidt Mária, a múzeum főigazgatója is hangsúlyozták, hogy a kiállítás nem tesz különbséget áldozat és áldozat között, nem állítják rangsorba a kétféle terrort.
![]() |
Vitatott aránytalanság |
Többen vitatják azt az eljárást, hogy még ma is élő személyek - köztük az egykori koncepciós perek bírái, államvédelmis tisztek - fényképei is megjelennek a falakon, névvel, születési évszámmal. "Állunk elébe a személyiségi jogi pereknek. A bűnösöknek vállalniuk kell tetteiket." - reagált a felvetésre Schmidt.
Panoptikum turistáknak
A három milliárd közforintból kialakított emlékhely nem csak a hazai közönségnek készült: a jelenleg használható angol és német verzión túl hamarosan japán nyelvű nyakba akasztható tolmácsgépet is kérhetnek a káeurópai terror-panoptikumra szomjazó nyugati turisták. Aki pedig végigjárta a két felső emeletet és leereszedett a legnyomasztóbb pinceszintre, végül szakirodalommal megpakolt könyvesboltban vagy szintetikus szocreál büfében dolgozhatja fel a látottakat, az utóbbi helyen még kedves terror-házas cukorkiszereléssel és csészealátéttel is szolgálnak a kávé mellé. Kulcstartót egyelőre nem láttam.
A Terror Házát február 24-én, a kommunizmus áldozatainak napján nyitják meg. A belépő 1000 forintba kerül.